Türkiye'de idari vesayet denetimi ve yerel yönetimlerin özerkliği
Administrative tutela ge and autonomy of local authorities in Turkey
- Tez No: 43946
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLAL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
öz Türkiye'da Anayasaca kabul edilen yerel yönetim birimleri; il özel idareleri, bele diyeler ve köylerdir. Yerel yönetimler üzerinde uygulanan denetim biçimleri; siyasi denetim, yargı denetimi, halk denetimi, ombudsman ve idari denetimdir. İdari vesayet denetimi, idari denetimin bir türüdür. Yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasındaki bağ vesayet denetimi ile sağlanmaktadır. îdari vesayet denetimi,“hukuka uygunnluk”ve“yerindelik”olmak üzere iki şekilde yapılır ve anayasal bir ku rumdur. Vesayet denetimi; yerel yönetimlerin işlem, eylem, organ ve personeli üzerinde uygulanmaktadır. Özerklik, yerel yönetimlerin siyasi bir kurum olarak, yapı ve işleyiş itibariyle sahip olmaları gereken bir niteliktir. Ancak Türkiye'deki yerel yönetimlerin özerkliği tartışmalı bir yapıya sahiptir. Çoğulcu demokrasilerde yerel özerklik anayasada garanti altına alınmıştır. Bununla beraber, yerel yöntimlerin özerkliği sınırsız değildir. Türkiye'deki yerel yönetimlerin etkin ve verimli olabilmeleri için, özerk bir statüye kavuşturulması gerek mektedir. Bunun içinde sistemde köklü bir değişikliğe ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, local authorities approved by the Constitution are Province Local Government, municipals and villages. Control (inspection) forms applied upon the local authorities are political control, legal (judgement) control, puplic control, ombudsman and administrative control. Administrative tutelage is a type of administrative control. In local authorities, connection with the central administration is provided with guardianship control. Administrative tutelage is realized at two form as“conformity with the Law”and“convenience”and is a constitutional composition. Administrative tutelage is applied upon process, activity, departmants and personnel of local authorities. Autonomy is a quality that local authorities should have in their structure and processes as political institution. But in our country, autonomy of the local authorities has a questionable structure. In multiple, plural democracies, local autonomy is taken under guarante by the constitution. However, autonomy of the local authorities isn't limitless. To be able to make the local authorities effective and productive, in Turkey, they should have an autonomic statute. For that reason it is needed radical changes in the current system.