Türkiyede savunma sanayii harcamalarının finansmanı
Fınance of defence ındustry expendıture ın Turkey
  1. Tez No: 208210
  2. Yazar: FARUK ŞÜKRÜ USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bölgesinde güçlü bir ülke olmak isteyen Türkiye bu amacına ulaşmak için, güçlü bir savunmanın paralelinde hem güçlü bir ekonomiye hem de siyasi güce sahip olma zorunluluğunun bilincindedir. TSK'nin caydırıcılık ve etkinlik sağlayabilmesi için, teknolojik olarak üstün silah ve teçhizata sahip olması gerekmektedir. Bunun içinde teknolojiye sahip olma yöntemlerinden dışarıdan satın alım ve teknoloji transferi yerine ARGE'ye dayalı yöntemler seçilmelidir. Teknolojik gelişmeyle beraber artan ARGE maliyetlerinin karşılanması amacıyla ülkeler uluslararası iş birliği faaliyetlerine yönelmektedir. Ayrıca dünya savunma şirketleri, ulusal ve uluslararası birleşmeler yoluyla maliyetleri düşürmeyi ve rekabet güçlerini artırmayı hedeflemektedirler. Savunma harcamalarının finansmanı bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de büyük oranda devlet bütçesi içerisinden karşılanmaktadır. Bu durum savunmanın tam kamusal mal olma niteliğinden kaynaklanmaktadır. Ortak üretim projelerinin finansmanı ve Silahlı Kuvvetlerin acil ihtiyaçlarının finansmanı amacıyla kurulan Savunma Sanayii Destekleme Fonu kurulmuş, bunun yanı sıra Türk Silahlı Güçlendirme Vakfı ve FMS kredileri ile savunma harcamaları finanse edilmektedir. Ayrıca Offset savunma haracamalarına doğrudan bir finans sağlamamakla birlikte, bu sektörde bulunan ve savunma projelerini yürütecek firmaların alt yapısının oluşturulmasında dolaylı finansman kaynağı olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, which wants to be a powerful country in its region, knows the truth that she must have a powerful economy, a powerful defense and political power. To have a powerful defense, it is inevitable to have modern weapon systems and software. Turkish Armed Forces needs arms and equipments which has technological superiority to provide dissuasive and effectiveness. Because of that, R&D base acquisition method must be chosen, instead of outsourcing and technology transfer methods. Countries goes international cooperation on the purpose of decreases R&D spending which increase with technological development. Beside that, world defense firms go national and international consolidation aimed to decrease cost and increase competition technologies. Finance of Defense expenditures in Turkey is meet almost from government budget like as other countries. Because defense systems are public property. Defense Industry Support Fund was envisioned as the purpose-built financial instrument to finance defense project and armed force?s needs. Furthermore, defense expenditures can be financed by Turkish Armed Forces Foundation and Foreign Military Supply (FMS) credits. Beside these, although Offset is not a direct finance method, it is used as indirect finance source by supplying defense firms which carry out defense project