Mersin halk kültüründe geçiş dönemleri
Transition periods of Mersin folk culture
  1. Tez No: 264193
  2. Yazar: NEJLA KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Mersin ve çevresinde oluşan geçiş dönemleriyle ilgili halk kültürü ürünlerini ele alan ?Mersin Halk Kültüründe Geçiş Dönemleri? başlıklı bu çalışma genel bilgiler, doğum, askerlik, evlenme, hac ve ölüm olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır.Bu tezde konuyla ilgili yazılı ve sözlü kaynaklardan elde edilen bilgiler derlenip sınıflandırıldıktan sonra inceleme çalışması yapılmıştır. Tespit edilen inanış ve pratiklerin eski Türk inanç sistemleriyle olan bağlantıları kurulmaya çalışılmıştır. Bütün bu incelemeler ve çalışmalar sonucunda ise metinlerde karşılaştığımız yöreye özgü olan kelimeleri kapsayan bir sözlük, fotoğraflar ve ilçenin haritası yer almaktadır.Bu çalışmamızın sonucunda Mersin ve çevresindeki geçiş dönemlerine ait inanış ve pratiklerde hem Orta Asya'nın hem de Anadolu'nun inanç ve kültür yapısının izlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu izler İslamiyet'in kabulüyle beraber eski inançlarla kaynaştırılarak bugünkü Mersin geçiş dönemleri halk kültürü ürünlerini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, called transition periods deals with in Mersin and around Mersin. It consists of six sections, introductions, birth, military service, matrimony, pilgirimage and death in Mersin.After gathering knowledge from written and oral sources, data examined. Beliefs and practices determined in the fieldwork. It is tried to relate the belief and practices traced down in the fieldwork to the ancient Turkic belief systems. The work includes a glossary at the end that contains dialectical words, photograps and a few regional maps.As a result of this thesis, beliefs and practices transition periods in Mersin and around Mersin show traces from of both Central Asia and Anatolia. These traces mixed with Islamic beliefs constitues the transition periods of Mersin folk culture.