Mersin Abdalları halkbilimi araştırması
The folklore research of Mersin?s Abdals
- Tez No: 264192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 584
Özet
?Mersin Abdalları Halkbilimi Araştırması? başlıklı bu tezde Mersin sınırları içersinde yaşayan Abdal topluluklarının yerleşim birimleri tespit edilmiş ve bu toplulukların inanç yapıları, törenleri, geçiş dönemleri, halk bilgisi, halk inanışları, el sanatları, oyun ve eğlenceleri ile halk edebiyatı ürünleri üzerinde durulmuştur.Çalışma giriş dışında dokuz bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler oluşturulurken, yazılı ve sözlü kaynaklardan elde edilen bilgiler konularına göre sınıflandırıldıktan sonra üzerinde inceleme çalışması yapılmış ve Mersin Abdallarına özgü âdet ve inanmalar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda bu adet ve inanmaların eski Türk inanç sistemleriyle olan bağlantıları kurulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda ise metinlerde karşılaşılan ve inceleme alanına özgü olan sözcükleri kapsayan bir sözlük, fotoğraflar ve inceleme alanının haritası yer almaktadır.Alevi-Türkmen bir topluluk olduklarını ifade eden Mersin Abdalları kapalı toplum olma özelliğini koruyan bir topluluktur. Bu nedenle gerek inanç sistemleri gerekse diğer kültürel yaşamlarında kendilerine özgü farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir.Bu araştırmanın sonucunda gerek köken açısından gerekse kültürel yaşam açısından bilimsel anlamda belirsizlik yaşanan Abdallarla ilgili bazı tespitlere ulaşılmaya çalışılmış ve Mersin Abdalların kendilerine özgü araştırılmaya değer bir kültürlerinin olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis entitled ?Folklore Research of Mersin?s Abdals?, the settlements of Abdal communities living within the borders of Mersin have been identified, and belief structures of these communities, their ceremonies, transition periods, folk knowledge, folk beliefs, crafts, games and entertainment, and the products of folk literature have been emphasized.Apart from the introduction part, the thesis consists of nine sections. After the information obtained from written and oral sources had been classified according to their subjects, a review was conducted on that information and Mersin?s Abdals specific customs and beliefs were tried to be introduced while the sections of the thesis were being formed. At the same time, a connection between these customs and beliefs, and the old Turkish belief system was tried to be established. At the end of the thesis, a dictionary covering the words appeared in the texts and unique to the study of field, photographs and a map of the study area are placed.Mersin?s Abdals, who express themselves as Alevi-Turkmen community, are a community which protects the distinction of being a closed society; therefore, in their both belief systems and other cultural lives, unique differences have been observed.As a result of this research, some determinations have been tried to reach about Abdals, who has scientific uncertainty both in terms of origin and meaning of cultural life, and it has been determined that Mersin?s Abdals has a unique culture which deserves to be searched.