Aims of international prosecution: Deterrence and International Criminal Court
Uluslararası kovuşturmanın amacı: Caydırıcılık ve Uluslararası Ceza Mahkemesi
  1. Tez No: 264200
  2. Yazar: DENİZ ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Uluslararası toplum savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım suçu faillerini kovuşturmak ve cezalandırmak için uluslararası mekanizmalar kurduğu sırada, uluslararası kovuşturmanın muhtemel failler üzerinde de caydırıcı bir etkisi olacağını öngörmüştü. Bu nedenle, bu tez uluslararsı adli mekanizmalarin devam etmekte olan çatışmalardaki insan hakları ihallerini önlemekteki katkısını incelemeyi amaçlamaktadır. Bir başka deyişle, bu tez önceden belirlenmiş caydırıcılık amacının uluslararası ceza mahkemelerince gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği ortaya koymaya çalışmaktadır. Uluslararası ceza sisteminin kapsamını ve kriminoloji literatüründeki caydırıcılık teorisini incelendikten sonra, caydırıcılık teorisinin uluslararası bağlamda uygulanabilirliği üzerine bir tartışma sunulmaktadır. Bu tezdeki ana argüman eğer bir uluslararası ceza mahkemesi bir çatışmaya aktif olarak müdahale ederse, muhtemel failler üzerinde caydırıcı bir etkisinin olacağı yönündedir. Bu hipotezi test etmek için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki çatışmaya müdahelesi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
International community while establishing international mechanisms to prosecute and punish perpetrators of war crimes, crimes against humanity and the crime of genocide assumed that international prosecution would have a deterrent effect on potential perpetrators. Thus, this thesis aims to analyze the extent of contribution by international justice mechanisms to the prevention of grave human rights violations in an ongoing conflict. In other words, this thesis tries to figure out whether the predetermined purpose of deterring future crimes is realized or not by international criminal courts. After examining the scope of international criminal justice system and deterrence theory in criminology literature, a discussion on the applicability of deterrence theory to the international context is provided. The main argument of this thesis is that if an international criminal court gets actively involved in a conflict, it would have deterrent effect on potential perpetrators. In order to test this hypothesis a case study on the conflict in Democratic Republic of Congo and the involvement of International Criminal Court is conducted.