Al-Qaeda with regard to its strategy
El Kaide'nin stratejisine bir bakış
- Tez No: 264199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
11 Eylül Saldırılarından hemen hemen on yıl kadar sonra, el-Kaide, Afganistan'daki kampları dağıtılmış ve üzerindeki baskı artmış olsa bile halen Ortadoğu'daki bölgesel güvenliğe ve genel anlamda uluslararası güvenliğe bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Bu çalışma el-Kaide'nin 2001 sonrası süreçte varlığını devam ettirebilmesini, takip ettiği stratejiye eğilerek açıklama girişiminde bulunmaktadır. Bu yüzden bu araştırmanın odağında el-Kaide'nin stratejisinin, 2001 sonrasındaki bekası üzerindeki etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma, el-Kaide'yi bir dini terör örgütü olarak ele alan yaklaşımları da göz önünde bulundurarak, el-Kaide'yi daha geniş bir perspektiften, bir devlet-dışı silahlı grup olarak değerlendirmektedir. Bu sebeple el-Kaide, Ortadoğu'nun 20. Yüzyıl sonunda içinde bulunduğu genel tarihsel ve siyasi bağlamı çerçevesinde analiz edilmelidir. Dolayısıyla bu çalışma, mevcut durumu, el-Kaide ile ABD ve müttefikleri arasında bir asimetrik çatışma olarak ele almaktadır. Asimetrik çatışma bünyesinde el-Kaide'nin stratejisi, karşılaştığı dezavantajları telafi eden dolaylı bir tutum benimsemiştir. Çalışmanın sonuçları, Ortadoğu'da değişen güvenlik durumu bağlamında el-Kaide'nin alabileceği doğrultular üzerine daha ileri araştırmalar için bir temel teşkil edebilecektir.
Özet (Çeviri)
After almost a decade since the September 11 Attacks, in which its sanctuary in Afghanistan has been shattered and the vigilance against it has been strengthened, al-Qaeda still survives and poses a threat to both Middle Eastern and international security. This research attempts to explain the survival of al-Qaeda after 2001 with regard to its strategy. Therefore, the focus of the research is on the effects of al-Qaeda?s strategy on its survival. Keeping in mind the conventional approach that handles al-Qaeda as a religious terrorist group, this research attempts to have a broader outlook on al-Qaeda by dealing with it as a non-state armed group. In this way, this research handles the situation as an asymmetrical conflict between al-Qaeda and the U.S. and its allies. Within the asymmetrical conflict, the strategy that al-Qaeda has pursued involves an indirect approach that compensated for the disadvantages it faced. The results of the research could pave the way for further research on the course of al-Qaeda in the context of the changing security environment in the Middle East.