The Europeanization of Turkish security culture: A reality or myth?
Türk güvenlik kültürünün Avrupalılaşması: Gerçek mi efsane mi?
- Tez No: 264201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK OĞUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'nin Avrupa yolculuğu 40 yıldan daha uzun bir geçmişe sahiptir ancak özellikle son 10 yılda çok daha fazla akademisyen Türkiye'nin Avrupalılaşmasını, özellikle de dış politika boyutunu çalışmaya başladı. Bu tez büyümekte olan Avrupalılaşma literatürüne Türkiye'nin Güvenlik Kültürün Avrupalılaşması konusunu araştırarak katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Türk Güvenlik Kültürünün geleneksel Realpolitik doğası, özelliklede son on yılda, tarz ve süreç açısında değişim sinyalleri vermekte ve çok daha fazla Avrupai yöntemler kullanılmaya başlandı Türk politika yapıcıları tarafından. Bu yeni durum Türk siyaseti ile ilgilenen tüm kesimler için kritik bir soru ortaya çıkarmıştır: Gözlemlenen bu değişimler Türk Güvenlik Kültürünün Avrupalılaştığı anlamına mı gelmektedir? Bu tez, Avrupa Güvenlik Kültürü ve Realpolitik Güvenlik Kültürlerini karşılaştırdıktan sonra Türk Güvenlik Kültüründe güvenlik meselelerinin ele alındığı biçim ve gerçekleşen süreçler açısından çeşitli değişimler olduğu ancak Türkiye'nin ulaşmayı amaçladığı nihai hedeflerin halen Realpolitik bakış açısı ile tanımlandığını göstermektedir. Gerçek Avrupalılaşma Avrupai hedeflerin Avrupai araçlar ile elde edilmesini gerektirmektedir ve şu anki duruma bakıldığında Realpolitik hedeflere Avrupai araçlar ile ulaşmayı öngören Türk güvenlik Kültürü Avrupa güvenlik Kültürü çerçevesine uymamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish journey to Europe has a history longer than 40 years however especially in the last 10 years more and more scholars started to study ?Europeanization of Turkey? especially the foreign policy dimension. This thesis aims at contributing the growing Europeanization literature by looking at the degree of Europeanization in Turkish Security Culture. The traditional realpolitik nature of Turkish Security Culture has shown signs of change in the last decade especially in terms of style and the process dimensions and more European means are utilized by Turkish policy makers. This new situation creates a critical question for anyone interested in Turkish politics: do those changes observed in Turkish Security Culture mean a European transformation has taken place? After explain and comparing the European and Realpolitik Security cultures, this thesis shows that Turkish Security Culture has undergone a change in terms of the style security matters are handles and in terms of processes involved, yet the ultimate goals Turkey pursuing are still defined in terms of realpolitik mindset. True Europeanization requires pursuit of European ends with European means and against this background, Turkish Security Culture, which desires to achieve realpolitik ends but wits European means, does not fit in to the definition of European Security Culture.