United Nations intervention in Darfur: A case study
Darfur'da Birleşmiş Milletler müdahalesi: Bir örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 264203
  2. Yazar: FİLİZ AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ L. KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Darfur'daki kriz Şubat 2003'te, Hartum'daki Sudan hükümetine karşı bir ayaklanma olarak başlamıştır. İktidar partisinin isyana verdiği karşılık yıkıcı olmuş ve aşırı düzeyde insani acıya yol açmıştır. Birleşmiş Milletler, bu insani krize verdiği geç kalmış, ağırdan alan ve etkisiz tepki nedeniyle oldukça eleştirilmiştir. Bu tez, Darfur'daki barış operasyonunu BM'nin devlet-içi çatışmalara müdahaleleri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Darfur vakası iki zıt sürecin kesişiminde meydana geldiği için, BM'nin Darfur krizindeki tutumu incelemeye değerdir.Bu dönemde, bir yandan insani müdahale normunu düzenlemek ve barış operasyonlarının etkililiğini artırmak için önemli çabalar sarfedilirken, diğer yandan 11 Eylül saldırılarının etkisiyle dünya politikasının gündemi esaslı bir şekilde değişmekteydi. Bu çalışma, söz konusu müdahaleyi dört soru temelinde değerlendirir: Barışgücü operasyonlarının temel prensipleri bu vakaya nasıl uygulanabilir? Darfur'daki Afrika Birliği/BM operasyonu başarılı olmuş mudur? BM'nin Darfur'a geç kalmış ve gönülsüz müdahalesinin sebepleri nelerdir? Bu vaka, insan müdahaleler bağlamında nasıl değerlendirilebilir? Son tahlilde bu tez, söylemde, özellikle devlet egemenliğinden insan güvenliği için ödün verme konusunda, kayda değer normatif bir gelişmenin sağlandığı gerçeğine rağmen, uygulamanın halen üye devletlerin politik hesaplamaları sonucu şekillendirildiğini öne sürer.
Özet (Çeviri)
The crisis in Darfur started in February 2003 as an insurgency movement against the Sudanese government in Khartoum. The response of the ruling party to the uprising became devastating and paved the way to the extreme level of humanitarian suffering. The United Nations has been criticized widely due to its late, reluctant and ineffective response to this humanitarian crisis. This thesis aims to analyze the peace operation in Darfur within the context of the UN interventions in intrastate conflicts. The attitude of the UN in the Darfur crisis is interesting to examine as the case took place in the intersection of two opposite processes. On the one hand, there were significant attempts to regulate the norm of humanitarian intervention and to increase the effectiveness of peace operations. On the other hand, the impact of 9/11 attacks was radically changing the agenda of the world politics. This study tries to assess the intervention on the basis of four questions: How can the basic principles of peacekeeping be applied to that case? Has the AU/UN hybrid operation in Darfur succeeded? What were the reasons for the UN to respond lately and reluctantly in Darfur? How can the case be evaluated within the context of humanitarian interventions? In the final analysis, this thesis argues that despite the fact that significant normative progress has been achieved in rhetoric especially in notion of sacrificing state sovereignty for the sake of human security, the practice is still shaped by the political calculations of member states.