Soft power in Turkish foreign policy under the AKP governments: 2002-2009
AKP hükümetleri dönemi Türk dış politikasında yumuşak güç: 2002-2009
  1. Tez No: 264202
  2. Yazar: UTKU ALİ RIZA ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. TARIK OĞUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yumuşak güç kavramı 1990?ların başında ortaya çıkışından itibaren uluslararası ilişkiler disiplininde gündem belirleyen terimlerden bir tanesi haline gelmiştir. Yaygın olarak kullanılmasına karşın, kavramın özü halen büyük ölçüde anlaşılabilmiş değildir. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde uygulanan Türk dış politikası üzerine yapılan araştırmaların birçoğunda yumuşak güç kavramına artan bir şekilde atıfta bulunulması yumuşak güç kavramının uygun bir kuramsal terim olarak sunulması ve AKP hükümetleri tarafından uygulanan dış politikanın bu şekilde ortaya konan kavramsal bir arka plan ışığında tartışılması gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple, bu tez yumuşak güç kuramını tüm vakalar üzerine uygulanabilir hale getirmek için mevcut yumuşak güç kuramı literatüründeki tüm ilgili noktaları kapsayan düzeltilmiş bir yumuşak güç kuramı sunma ve bu önerilen kuramı Türk dış politikası vakasına AKP öncesi dönemi AKP?nin iktidarda olduğu dönem ile karşılaştırmalı olarak uygulama amacını gütmektedir. Bu açıklamalar doğrultusunda bu tezin araştırma sorusu şu şekilde ortaya çıkmaktadır: ?Yumuşak gücün etkisi AKP hükümetleri yönetimindeki Türk dış politikasında ne derecede artmıştır?? Bu tezin temel argümanı ise aşağıdaki şekilde ileri sürülebilir: Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir nebze yumuşak güç kültürü olmasına rağmen, Türk devletinin yumuşak gücü AKP hükümetleri döneminde artmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of soft power has turned out to be one of the agenda-setting terms in the field of international relations upon its inception in the early 1990s. Despite its widespread usage, the inherent nature of the concept could not been grasped to a great extent. The increasing references to soft power in many of the analyses about Turkish foreign policy during the ruling Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP, (Justice and Development Party, JDP) era has created a need to present the notion of soft power as a proper theoretical concept and to discuss the foreign policy of the Turkish state conducted by the AKP governments in the light of such a theoretical background. Therefore, this thesis intends to present a refined theory of soft power embracing all the relevant points of the existing literature on soft power theory in order to make it utilizable for all cases and to implement this proposed theory to the case of Turkish foreign policy in a comparative manner by examining pre-AKP period and the period during the AKP has been in rule. Out of these explanations, the research question of this thesis emerges as such: ?To what extent has soft power increased its influence in Turkish foreign policy under the AKP governments?? The main argument of the thesis can be put forward in the following manner: ?The soft power of Turkish state has increased during the AKP term, although there has been some degree of soft power culture in the history of Turkish Republic.?