Understanding the role of sub-state entities in countering transnational terrorism: The case of transnational police cooperation practices
Transnasyonel terörizmle mücadelede devlet altı yapıların rolünü anlamak: Transnasyonel polis işbirliği uygulamaları örneği
  1. Tez No: 264204
  2. Yazar: HASAN YÖN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu tez, ulus devletler tarafından şekillendirilen geleneksel güvenlik anlayışına, özellikle 11 Eylül saldırıları sonrasında alternatif bir opsiyon olarak ortaya çıkan devlet altı yapıların transnasyonel terörizmle mücadeledeki rolünün bir analizidir. Devlet altı yapıların terörle mücadelede sergiledikleri uygulama ve rolleri gerek terörle mücadelede üstlendikleri rol ve gerekse de ulus devlete etkileri açısından araştırılmıştır. Devlet altı yapıların mevcut olan ve yeni ortaya çıkan pek çok uygulamasının incelenmesi bu tür oluşumların daha önceden ulus devlet ve ilgili organlarının uhdesinde olduğuna inanılan terörle mücadele alanında büyüyen roller üstlendiğini göstermektedir. Daha da önemlisi bu tez, devlet altı yapıların zenginleştirmesiyle ortaya çıkan bu yeni terörle mücadele ortamına ulus devletlerinde adapte olmaya çalıştığını ileri sürmektedir. Bu kapsamda, ortaya çıkan yeni polis işbirliği girişimleri değerli örnekler teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is an analysis of the role of sub-state entities in countering transnational terrorism especially in the aftermath of the 9/11 attacks, which emerged as an alternative option to the traditional security understanding basically shaped by nation states. Emerging practices and roles of sub-state entities in countering terrorism has been investigated to understand both their roles in the counter-terrorrism field and their influence on nation states. Examination of a plethora of existing and newly emerging sub-state practices reveals that such entities have been taking growing roles in the counter-terrorism field, which were previously believed to belong solely to nation states and their relevant international instruments. More importantly, this dissertation proposes that nation states are also trying to adapt themselves to this new emerging counter-terrorism environment enriched by sub-state entities. In that regard, emerging new cooperative police initiatives present valuable examples.