16 ve 17. yüzyıl Osmanlı kaftanları
16th and 17th century Ottoman robes
  1. Tez No: 264227
  2. Yazar: R. ZEYNEP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
?16. ve 17. Yüzyıl Osmanlı Kaftanları? konulu tezde; kaftanın tanımı yapılarak tarihsel gelişimi incelenmiştir. Osmanlı kaftanlarının özellikleri araştırılmıştır. Kadın, erkek ve çocuk kaftanlarında 16. ve 17. yüzyıldaki dönemlerde yaşamın ve sınıfsal özellikleri üzerinde durulmuştur.Kaftanlarda kullanılan kumaş, biçim, renk, motif, yüzeysel düzenleme, malzeme, aksesuar ve teknik yapı ile beraber Osmanlı ve Avrupa sanatının bu yüzyıllardaki etkileri incelenmiştir. Doku tekniklerinin teknik analizleri ve yapım yöntemleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master?s thesis, ?16th and 17th Century Ottoman Robes?, the historical development of robe in general and the features of the Ottoman robes in particular are researched including the description of robe. The project, also, looks into the 16th and 17th century robes for women, men and children as the symbols of social life and social classes of the time.Moreover, fabrics, forms, colours, patterns, surficial designs, materials, ornamentations, and the technical structures of robes are studied. Finally, the influences of Ottoman and European art are included in this project. The methods and the technical features of textures is analysed.