Türkiye'de amblem-logo tasarımının gelişim süreci
The development process of logo emblem designing in Turkey
- Tez No: 264250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de Amblem ? Logo tasarımının gelişim süreci ve katkıda bulunan Grafik tasarımcıları, bilgisayarın gelişmesiyle bir araç olarak vektörel programların grafik tasarım sürecine etkisi incelenmiştir. Birinci Bölümde Türk Grafik Tarihi, Hat sanatının tarihi, Osmanlıdan Cumhuriyet dönemine anlatılmıştır. İkinci Bölümde; Türkiye'ye bilgisayarın gelmesiyle birlikte vektörel tabanlı grafik programlarından ve bunlarla yapılan amblem ve logolardan bahsedilmiştir. Üçüncü Bölümde, logonun kısaca tarihine, örneklerle logonun çeşitlerine, logo ve amblemin ayırt edici özelliklerine değinilmiştir. Dördüncü Bölümde, Logo'nun gelişim sürecini, çeşitli Türk firmalarının zaman içinde amblemini geliştirmesine örneklerle değinildi. Ayrıca, Logonun kurumsal kimlikte kullanım alanları Kızılay Örneği ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this search ıt was studied the process of amblem-logo designing in Turkey, graphic designers contrubuting to it and the impacts of computer programmes on emblem ?logo designing. In the first section, ıt was mentioned the history of Turkish Graphic Designing and Turkish Calligraphy from Ottoman Empire to the Republic. In the second section, ıt was mentioned the computer programmes after computer technology arrives Turkey and the amblem-logos designed by those programmes. In third section, ıt was shortly mentioned the history of emblem ?logo, differences between the two terms and varieities and examples of amblem-logos. In the fourth section, it was mentioned the development of logo in Turkey and examples of logos of some Turkish companies that are developed in the past and now. Besides, it was shown the use of Logo in corporate identity with the exapmle of Kızılay.