Türk grafik tasarımında Mesut Manioğlu
Mesut Manioğlu in the history of Turkish graphic design
- Tez No: 466256
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
13 Şubat 1927 yılında İstanbul'da doğdu. 1944 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nin“Süsleme Sanatları Bölümü Afiş Atölyesi”öğrencisi oldu. Akademi'nin kuruluş günü, geleneksel“3 Mart Balosu'nun afişlerini öğrenciliği süresince o yaptı. 1946 Birleşmiş Milletler afişi birincilik ödülü aldı. Aynı zaman da Amerika'da Türkiye'yi temsil eden ilk afişe imza atmış oldu. 1949 yılında akademiden mezun oldu. Aynı yıl, İstanbul Belediyesi tarafından organize edilen İstanbul Sergisi'ne katılarak, serginin afişini yapar ve dekorasyonunu düzenleyerek sanat hayatına ilk profesyonel adımını attı. 1951'de İzmir Beynelmilel Fuar'ında Amerikan Pavyonu tasarımı ve bunu izleyen yıl, Emlak Bankası Pavyonu'nun yeniden yapılanması işlerini alarak, fuar ve sergi düzenleme işlerini sürdürdü. Bu durum, Emlak Bankası ile on yıl sürecek çalışmaların başlangıcı oldu. 1954'te dönemin hükümeti tarafından Türkiye'nin modernleşme sürecinin dört afişle yansıtılması görevi de ona verildi. 30 yıl Verem Savaş Derneği ve ona bağlı sağlık kurumlarına gönüllü tasarımcı olarak katkıda bulundu. 1972'de Shell firmasının sanat danışmanı olmuş, 20 yıl firma için çeşitli tasarımlar yaptı. Tüm sanat yaşamı boyunca birçok amblem ve illüstrasyonlar yapmış ve ödüller almıştır. Uluslararası sergilere katılmış, yabancı yayınlarda yapıtlarına yer verilmiştir. 1968, 1970, 1976 yılında Varşova Afiş Sergisi, 1970 yılında Brno, 1976 yılında Listowel sergilerine katılmış, 1967'de Gebrauchghrafhik ve 1976'da Modern Publicity'de yapıtları yayımlanmıştır. 1980'lerden sonra yaptığı afişlerde yalın bir anlatım gözlenir. Özellikle 1995'te tasarladığı ”İstanbul" afişi, Mesut Manioğlu'nun işlerinin ve geldiği noktanın bir özeti gibidir. Modern anlayışını giderek minimalist bir anlatıma ulaştırmıştır. 1972'de başlayan akademideki hocalık serüveni 2000 yılına dek sürmüştür. Türk Grafik Sanatının başlangıç günlerini yaşamış. Türk Sanayisinin gelişim günlerinin tanıtımında önemli roller oynamış, tam 58 yıl sanatla iç içe yaşamış, grafikten fotoğrafa, mimarlıktan heykele kadar güzel sanatların içerdiği bütün alanlarda başarıyla üretimde bulunmuştur. 19 Ocak 2001 tarihinde hayata gözlerini kapamıştır.
Özet (Çeviri)
Mesut Manioğlu was born in 13.02.1927 in Istanbul. He became a“Decoration Design Department Poster Workshop”student in Istanbul Fine Arts Academy in 1944. During his studentship, he prepared the posters for the“Academy's Foundation Day”and the“Traditional 3rd of March Ball”. He gained the first prize in 1946 for his United Nations Poster. With this award, his poster was the first to represent Turkey in USA. In 1949, he graduated from the Academy. His first professional work that year, was the poster and interior design for the Istanbul Exhibition arranged by the municipality. In 1951, he designed the United States Pavilion and the next year Emlak Bank pavilion at the International Izmir Fair. These fair stand and exhibition designs were the beginning of his cooperation with Emlak Bank that would last for 10 years. In 1954, he was commissioned by the government to express the Modernization of Turkey with 4 poster designs. He voluntarily contributed as a designer to Antituberculosis Association and the related societies for 30 years. He became the Art Consultant for Shell in 1972, and designed several works for the company during 20 years. Manioğlu designed many logos and illustrations, and took awards for his works. He participated in international exhibitions and his works were published worldwide. In the years of 1968-70-76 he joined the Warsaw Poster Exhibition, in 1970 Brno Exhibition, and in 1976 Listowel exhibition. His works were published in 1967 Berauchghrafhik and 1976 Modern Publicity periodicals. After 1980, his accepted a much simple design language in his poster works. Especially his“Istanbul”poster designed in 1995, was like a summary of Mesut Manioğlu's design approach. He gradually developed his modern approach to minimalism. Starting from 1972, he continued as an Academy Professor until 2000. He was a designer who witnessed the earliest days of Turkish Graphic Design. He had an important role of advertising the development of Turkish industry. During 58 years of his professional life, he accomplished many successful works in a large scale of design disciplines, from graphic design to photography, from architecture to sculpture. He died in 19 January 2001.