Televizyon haberlerinde grafik tasarımın yeri ve önemi
Television news and the importance and roce of the graphic design
- Tez No: 264251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
?Televizyon Haberlerinde Grafik Tasarımın Yeri ve Önemi? konulu bu tez iki bölümde incelenmiştir. ?Televizyon Haberi? başlıklı birinci bölümde; Televizyon haberciliği, haberin yapısal özelikleri, haber çeşitleri ve bu haber çeşitlerinin neler olduğu anlatılırken ayrıca haber kaynağının nelerden beslendiği de aktarılıyor. Bu çalışmada, haber görüntü kaynakları ve haberin yayına hazırlık süreci de ayrıntılı biçimde ele alınıyor.?Grafik Tasarım? başlıklı ikinci bölüm içerisinde ise; Renklerin özellikleri, televizyonda kullanılması gereken renk uzayı, renklerin insanlar üzerindeki etkisi ve haber grafiğinin alanları ele alınıyor. Haberde neden grafik kullanmalıyız?, Haber grafiğinin hazırlık süreci nedir?, şablon hazırlanma sürecinde nelere dikkat edilir?, Haber grafik türleri nelerdir? Sorularının cevapları bu çalışmada verilen örnekler yardımıyla destekleyici ve öğretici bir sunumla tamamlanıyor.
Özet (Çeviri)
That thesis which themed ?The Place and Importance of Graphic Design on Television News? is examined by two chapters. In Chapter One, entitled ?Television News?, explained topics are television journalism, idiosyncrasies of news and what sorts of news are. And also where news sources are fed from is disclosed. In the thesis, image sources of news and the process of editing news are taken up in detail as well.In Chapter Two, entitled ?Graphic Design?, stated topics are characteristics of colours, which colour space should be used on TV, influence of colours on people and fields of news graphic. The questions ?Why are we supposed to use graphic on news? What is the preparation process of news graphic? What should we regard on the preparation process of template? What are sorts of news graphic?? are answered in that chapter. And all those answers are complemented with examples and an informative and supportive presentation.