Türkiyede 1923 - 1950 döneminde siyaset ve yönetim
Political and administrative in Turkey period of 1923-1950
- Tez No: 264300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyetinin, ilk yıllarından itibaren 1950 yılındaki Demokrat Parti'nin iktidara gelişine kadar olan siyasi tarih ve devlet yönetimi incelenerek, bu bağlamda siyaset ve idare alanında meydana gelen gelişmeler ele alınmıştır.Milli Mücadele döneminde yapılanan daha sonra da Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinden Halk Fırkasına dönüşen Cumhuriyet Halk Partisi'nin yaşadığı değişimlerin yanı sıra Demokrat Partinin iktidara geldiği 1950 senesine kadar yaşanan siyasal gelişmeler, kamu yönetim politikaları ve meşruiyetini halktan alan demokratik bir yönetim sistemi için sarf edilen çabaların yer aldığı Türkiye Cumhuriyetinin ilk yılları inceleme konusu yapılmıştır.1923-1950 yılları arasında hükümetlerin kurulması ve işbaşından ayrılması yaşanılan siyasi gelişmelerle ilgili olduğu için, 27 yıllık süre içinde kurulan hükümetler de yapıları ve hükümet programları ekseninde inceleme konumuza dahil edilmiştir. Ayrıca anılan dönemde yürütülen iktisat politikalarının genel bir değerlendirmesinin, bazı siyasi ve idari gelişmeleri daha iyi anlayabilmek için yapılan bir çalışma olmuştur.Bunun yanında Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, Osmanlıdan devralınan idari yapının modernleştirildiği ve ihtiyaca göre yeni idari yapıların oluşturulduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Cumhuriyetin ilanından 1950 yılına kadar oluşturulan belli başlı idari yapılar incelenecek ve bunların değişen toplumsal yapı ile olan ilişkisi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, political history and state administration of the Turkish Republic, from the first years of establishment to 1950 when the Democrat Party came to power, was evaluated and in that way the developments and the changes happened in the field of politics and administration was handled.Besides the changes of Republic Public Party which was organized at the time of National Struggle and later turned public party from Rumeli and Anatolian Defence and Law Organization, also the first years of the Turkish Republic when the political developments and public administration strategies observed and the efforts for a democratic government supported by the public took place till 1950 that the Democrat Party came to power was examined .Because between the years 1923 and 1950 the governments? being established and leaving power were related to the political changes, the governments? strategies leading during the 27-year-period are also included to our research. Also general evaluation of the economic strategies that were handled in the term mentioned, is a research that provides us understand some political and administrative developments better.Besides these , with the establishment of Republic it is known that the administrative structure which was taken over from Ottoman State was modernized and newer structures were developed according to the needs of the time. In this research some administrative structures that were developed from the establishment of Republic to the year 1950 will be examined and their relation with changing society was handled.