Köy Eğitmenleri Kanunu ve Türk milli eğitiminde uygulanması
Trainers of Village Law and implementation in the Turkish national education
  1. Tez No: 264334
  2. Yazar: YASEMİN AKKAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra en önemli meselelerinden biri eğitim olmuştur. Halkın büyük çoğunluğunun okuma-yazma bilmemesinden ve yapılan inkılâpların köylüye ulaşmasının tek ve en etkili yolunun eğitim olmasından dolayı bu konuya daha fazla ağırlık verilmiştir.Bu dönemde öğretmen sayısı az olduğu kadar sadece nüfusu kalabalık yerlerde öğretmen bulunmaktadır. Nüfusu 400'den az olan köylerde eğitim diye bir şeyden söz edilmemektedir. 40.000 köyden sadece 6000 tanesinde öğretmen bulunması durumun vahim olduğunu göstermektedir. Bu manzara karşısında Mustafa Kemal Atatürk, köy eğitimi ile ilgili Kültür Bakanı Saffet Arıkan ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile görüşür ve askerliğini çavuş olarak yapanların eğitmen kurslarına katılması sağlanır. İlk eğitmen kursu da 1936 yılında Eskişehir-Çifteler'de açılır. Bu kurslarda üç yıl boyunca genel derslerin yanında köy hayatında işlerine yarayacak dersler de verilmiştir.Eğitmenlerin sosyal ve ekonomik hakları da 1937 yılında çıkarılan `Köy Eğitmenleri Kanunu' ile belirlenmiş ve güvence altına alınmıştır. Kısa sürede ülkenin öğretmen ihtiyacını karşılayan ve köy enstitülerine zemin hazırlayan bu kurslar, zamanla çoğalarak 1947 yılına kadar varlıklarını sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
After the establishment of the Republic of Turkey, one of the most important issue was education. The majority of the population lack the literacy and made known to the villagers of the revolutions of the single most effective way to reach the educational because more weight was given to this issue.During this period, as the number of teachers at the teacher has only a population in crowded places. Education in villages with a population of less than 400 are not talking about something so. 40 000 villages, only one teacher in 6000 found that the situation is grave. Mustafa Kemal Ataturk in the face of this landscape, the villages with education Saffet Arikan and Culture Minister met with the Turkish Armed Forces and those who performed military service as a sergeant instructor classes is provided. The first instructor course in the Eskisehir-Cifteler In 1936 opens. In this course throughout the entire course of the next three years, the village will serve for life, lessons are given in the job.Social and economic rights of educators in 1937 issued a ?Village Law Teachers? and has been determined and guaranteed. Quickly meet the needs of the country and village teachers, these courses are preparing the ground for the institute, once their presence has continued to increase until the year 1947.