1981 Türkiye cumhuriyeti inkılâp tarihi ve Atatürkçülük dersi programı ''Türk inkılâbı bölümü'' amaç/davranışlarının kazanılmışlık düzeyi (Tarsus ve Kastamonu örneği)
1981 Turkish republic revolution history and principles of Atatürk academic program ?Turkish revolution division? aims / behaviours acquisition level (Like tarsus and Kastamonu case)
  1. Tez No: 264353
  2. Yazar: ÜLVİYE YOLUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırma; İlköğretim okullarının 8'inci sınıfında 1981 ?1982 öğretim yılından itibaren uygulanmakta olan ?Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Türk İnkılâbı Bölümü Amaçlarının Kazanılmışlık Düzeyi?ni konu almıştır.Araştırmanın amacı; öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre, İlköğretim sekizinci sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi Türk İnkılâbı Bölümü amaçlarının kazanılmışlık düzeyini belirlemektir. Çalışmanın diger bir amacı bu görüşler üzerinde hangi değişkenlerin, ne kadar etkili olduğunu belirlemektir. Ayrıca ortaya çıkan öğretmen ve öğrenci görüşlerini karşılaştırmak ve sonuçlar arasında bir fark oluşursa bunun sebeplerini ortaya koymak da araştımanın amaçları arasındadır.Bu araştırmada, genel tarama modeli seçilmiştir. Araştırma örneklemi, Mersin ilinin Tarsus ilçesi ve Kastamonu il merkezindeki 2007-2008 eğitim-öğretim yılında faaliyet gösteren M.E.B'na bağlı ilköğretim okullarından rasgele yöntemiyle seçilmiş 35 ilköğretim okulunda öğrenim gören sekizinci sınıf öğrencileri (973 kişi) ile bu okullarda Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersini okutan Sosyal Bilgiler öğretmenleridir (63 kişi).Anket yoluyla toplanan veriler SPSS (Statistics Packages for Socials Sciences) programında; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan verilerin analizi sonucunda, şu bulgulara ulaşılmıştır:Öğretmenlerin, ?Türk İnkılâbı Bölümü Amaçlarının Kazanılmışlık Düzeyi?ne ilişkin verdikleri cevapların aritmetik ortalamaları 3,33-3,85 arasında değişmektedir. Öğrencilerin, ?Türk İnkılâbı Bölümü Amaçlarının Kazanılmışlık Düzeyi?ne ilişkin verdikleri cevapların aritmetik ortalamaları 1,40-2,71 arasında değişmektedir. Buna göre, öğretmenlerin ?Türk İnkılâbı Bölümü? amaçlarını ?Çok? derecede, öğrencilerin ?Orta? derecede kazandıkları anlaşılmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerin, ?Türk İnkılâbı bölümü amaçları?nın kazanılmışlık düzeyi hakkındaki farklı görüşleri bölüm amaçlarının/davranışlarının yeterince kazandırılamadığını ortaya çıkarmaktadır. Araştırma sonunda tespit edilen sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis research was conducted based on the Acquisition Level of Aims of ?Turkish Republic Revolution History and Principles of Atatürk Academic Program, being implemented in elementary schools since the academic years 1981 ? 1982 as from grade 8, division Turkish Revolution.The aim of the study is to determine acquisition level of Aims of ?Turkish Republic Revolution History and Principles of Atatürk?, according to the opinions of teachers and eight grade students in elementary class. Another purpose of this study is to determine the variables upon which these opinions have affect on it. In addition to those purposes, final purpose of this study is to compare the views of teachers and students emerged through this research, and find out if there is a difference between the results and clarify the research objectives.which variations has how much affect on the subject of Turkish Revolution and to compare set forth students and teachers views and if there is any difference between the results to set forth the reasons of this.In this study, a general monitoring model has been chosen. The research sample comprises of eight grade students (973 students) attending 35 elementary schools randomly selected among elementary schools engaged to the Ministry of National Education (M.E.B.) and that were operating during the 2007-2008 academic year in the Tarsus district of Mersin province and in Kastamonu city center and of social study teachers who teach Turkish Republic Revolution History and Principles of Atatürk course in those schools (63 teachers).The data collected through questionnaires have been analyzed with SPSS (Statistics Packages for Socials Sciences) by using frequency, percentage, arithmetic mean, independent groups test, one-sided variance analyzing techniques.After analyzing the data the findings are as following:The arithmetic mean of teacher responses based on ?Acquisition Level of Aims of Turkish Revolution Division? ranged from 3.33 to 3.85. The arithmetic mean of student responses related to the ?Acquisition Level of Aims of Turkish Revolution Division? ranged from 1.40 to 2.71.Accordingly, it is understood that teachers acquired the aims of ?Turkish Revolution Division? at a ?high? degree whereas students acquired it at a ?medium? degree. The different opinions of teachers and students related to the acquisition level of aims of ?Turkish Revolution Division? show that division aims / behaviors have not been made acquired sufficiently. At the end of the research, proposals put forward by the researcher were given based on the issues identified.