Kütahya lisesi ve tarihi gelişimi
Kütahya high school and history development
  1. Tez No: 264356
  2. Yazar: EKREM KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Kütahya Lisesi'nin temeli“idadi mülki”olarak 1884 tarihinde atılmıştır. Okul 1890 tarihinde öğretime açılmıştır. Okul, 1893-1894 öğretim yılında 4'ten 5'e geçenlerle beraber Beş Yıllıklı Liva İdadisi olarak eğitime açılmıştır.Kütahya İdadisi 1913-1914 yılından itibaren Ziraat İdadisi şeklini almıştır. Ayrıca 1917 yılına kadar yatısız beş yıllık olan okul, bu tarihte hem sultaniye çevrilmiştir hem de beşi kısmı iptidai, dördü kısmı tali namıyla dokuz sınıflı leyli (yatılı) olarak açılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında kapalı kalan okul, 1922-1923 yılında tekrar sultani olarak açılmıştır.Cumhuriyetin ilanından sonra, ATATÜRK, Kütahya İline üçüncü kez geliş tarihi olan 24 Mart 1923'te okulu da ziyaret etmiş ve Kütahya Lisesi'nin öğretmen ve öğrencileri ile öğretmenler odasında sohbet etmiştir. Atatürk, Türk Eğitim Tarihimiz açısından önemli bir yeri olan ?Öğretmenlere Hitabı?nı burada söylemiştir.Kütahya Lisesi 100 yılı aşkındır devam ettiği eğitim sürecinde fiziki olarak da birçok değişikliğe uğramıştır. 1964 yılında ise taş mektebe ek olarak yeni binanın inşası tamamlanmıştır. Bu süre zarfında okulda birçok kıymetli eğitimci görev yapmış ve çok değerli şahsiyetler yetişmiştir. İsmail Hakkı UZUNÇARŞILI ve Eflatun Cem GÜNEY okulda görev yapan öğretmenlerdendir.
Özet (Çeviri)
Kütahya High School was laid a foundation as alocation school in 1884. High school was opened in 1890. It became five year brigade high school when 4th grade students possed 5th class in 1893-1894 education years.It was started education as agriculture high school in 1913-1914. Also until 1917 that five years frow the date on which the school has been translated as both sultaniye partial collateral on be half of four of the five primitive partial boarting was opened as a nine classes. The school closed during liberation war was opened again as a sultani in 1922-1923.After declaration of Republic, it was the third times that Atatürk had camen in Kütahya, he visited Kütahya High School and chated with teachers and students in 24 March 1923. He read Atatürk?s ?Speech to Teachers? which was very important for Turkısh Education History there.It is used for education over 100 years so it?s physical apperance has had same chaning. Additional building was completed in 1964 after the school fire. People were grown and worked who were repectable in this school. İsmail Hakkı UZUNÇARŞILI and Eflatun Cem GÜNEY were same of them who worked there.