İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinde siber zorbalığın yaygınlığı
The prevalence of the cyberbullying on secondary school students
  1. Tez No: 264388
  2. Yazar: BERNA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURTEN SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin siber zorbalık davranışlarına maruz kalma ve siber zorbalık davranışlarını uygulama yaygınlıklarını ve bu yaygınlığın cinsiyete göre değişimini incelemek ve mevcut durumu ortaya koymaktır.Araştırma, Konya ili Cihanbeyli ilçesindeki resmi ilköğretim okullarının 6., 7. ve 8. sınıflarında eğitim gören 293'ü kız ve 355'i erkek olmak üzere toplam 648 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, öğrencilerin maruz kaldıkları ve uyguladıkları siber zorbalık davranışlarının yaygınlığını belirlemek için, araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanan, ?Siber Zorbalık Davranışlarına Maruz Kalma? ve ?Siber Zorbalık Davranışlarını Uygulama? anketleri kullanılmıştır. Öğrencilerin internet ve cep telefonu kullanımı ve kişisel niteliklerine ilişkin bilgiler ise yine araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılarak elde edilmiştir. Uygulama sonunda kişisel bilgi formunda yer alan sorular, öğrencilerin maruz kaldıkları ve uyguladıkları siber zorbalık davranışlarının sıklığı, yüzde ve frekansları hesaplanarak tablolar halinde sunulmuştur. Bu sıklığın cinsiyete göre değişimi ise ?Ki Kare? yöntemi ile açıklanmıştır.Araştırma sonucunda öğrencilerin, siber zorbalık davranışlarına maruz kalma ve siber zorbalık davranışlarını uygulama yaygınlığında cinsiyete göre, kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları bir bütün olarak incelendiğinde, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha fazla siber zorbalık davranışlarına maruz kaldığı ve daha fazla siber zorbalık davranışlarını uyguladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the prevalence of the cyberbullying attitudes that secondary school students? apply and are exposed to and to research the variation of this prevalence according to the gender and also to present the current situation.The research was performed on 293 girls and 355 boys, total 648 students being educated on the 6th, 7th and 8th grades of public schools in the county of Cihanbeyli in Konya. In order to determine the prevalence of the cyberbullying attitudes that students apply and are exposed to, literature based inventories are developed by the researcher, Exposure to Cyberbullying Attitudes Survey, Apply to Cyberbullying Attitudes Survey, were used. Information about students? individual qualities and usage the internet and mobile phone were obtained through ?Personal Information Form? developed by the researcher. The questions in the personal information form and the frequency of the cyberbullying attitudes that students apply and are exposed to, were presented as charts and tables at the end of this study using percentage approach. The variation of frequency according to the gender was analyzed with the Chi-square test.In the result of the study, it is pointed out that there are significant differences between male and female students according to the gender difference in prevalence of the cyberbullying attitudes that students apply and are exposed to. When the research findings are evaluated as a whole, it is determined that male students are exposed to cyberbulling attitudes and practice cyberbulling attitudes more than female students do.