İlköğretim ikinci kademe ve ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin engelli akranlarını sosyal kabul düzeylerinin belirlenmesi
Determination social acceptance level of disabled peer by the students at primary school second degree and secondary school institutes
- Tez No: 451292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Araştırma ilköğretim ikinci kademe ve ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin, engelli akranlarını sosyal kabul düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Balıkesir İli Bandırma İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim ikinci kademe ve ortaöğretim düzeyinde eğitim veren okullarda öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 580 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler tanımlayıcı anket formu ve 'Sosyal Kabul Ölçeği' ile toplanmıştır. Ölçekten yüksek puan alan öğrencilerin engelli akranlarını kabul düzeyleri yüksek, düşük puan alanların kabul düzeyi düşük olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede ortanca, ki-kare, yüzde, Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin %50.2'sinin kız, %50.3'ü ilköğretim ikinci kademe, %49.7'sinin ortaöğretim düzeyinde eğitim gördüğü, %9.1'inin ailesinde engelli birey olduğu, %4.5'inin sınıflarında engelli öğrenci olduğu, %53.7'sinin ailesi dışında tanıdığı engelli birey bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to determine social acceptance level of disabled peer by the students at primary school second degree and secondary school institutes. Total 580 students who studied to primary school second degree and secondary schools that bound to Directorate of National Education in Balıkesir city Bandırma village and accepted to participate to the study were consisted of the sample. Data was collected with descriptive survey form and 'Social Acceptance Scale'. Level of acceptance of disabled students with high scores on the scale is assessed as high, the acceptance level of the low points is assessed as low. For analysis, median, chi-square, percentage and Mann-Whitney U tests were used. It is determined that of the students; 50.2% were girl, 50.3% were studying at primary second degree, 49.7% were studying at secondary school, 9.1% had got a disabled member in family, %4.5 had a disabled peer in class, 53.7% knew a disabled person out of family.