İlköğretim II. kademe okullarında öğrenim gören öğrencilerin yabancı dil dersi bilişsel hedeflerine ulaşma düzeylerinin belirlenmesi
Conducted to determine the student achievement with regard to the objectives taking place at cognitive domain of the foreign language course program (English) provided at 1 st grade of the 2 nd stage primary education ..
  1. Tez No: 51616
  2. Yazar: SİBEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
V. ÖZET Bu araştırma ilköğretim II. kademe okullarının 1. sınıflarında verilmekte olan yabancı dil dersi (İngilizce) programının Bilişsel Alan'ın ilk iki basamağı olan“Bilgi”ve“Kavrama”basamaklarında yer alan hedeflerle ilgili öğrenci başarısını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinin Çankaya, Keçiöğren, Altındağ ilçelerinde yeralan Yücetepe, İltekin, Tarhuncu Ahmet Paşa, Ulubatlı Hasan ve Evliya Çelebi ilköğretim II. kademe okullarının 1. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırma, ilköğretim II. kademe okulları 1. sınıflardaki yabancı dil programında yer alan, Bilişsel Alanın“Bilgi”ve“Kavrama”basamaklarına ilişkin hedefleri ve hedef davranışları içermiştir. Bilişsel Alan'ın“Bilgi”basamağında 2 hedef ve bu 2 hedef için ayrı ayrı olmak üzere 2' şer hedef-davranış belirlenmiştir.“Kavrama”basamağında 2 hedef belirlenmiş birinci hedefte 2 hedef-davranış, ikinci hedefte 6 hedef-davranış yer almıştır. Araştırmada veriler araştırmacının geliştirdiği basan testi ile toplanmıştır. Basan testi 5 ilköğretim okulunda öğrenim gören toplam 290 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre: Birinci alt amaçla ilgili olarak, 99Öğrencilerin“Bilgi”basamağında bulunan hedeflere ulaşma düzeylerini belirlemek amacı ile, hedeflere ulaşma düzeylerine ait verilerin yüzdesi alındığında, öğrencilerin“Bilgi”basamağına ulaşma yüzdesi % 54.41, basan düzeyi ise“orta”olarak bulunarak ulaştıkları ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin“Kavrama”basamağında bulunan hedeflere ulaşma düzeylerim belirlemek amacı ile, hedeflere ulaşma düzeylerine ait verilerin yüzdesi alındığında, öğrencilerin“Kavrama”basamağına ulaşma yüzdesi % 34.59, başarı düzeyi ise“zayıf olarak bulunarak ulaşamadıkları ortaya çıkmıştır. ikinci alt amaçla ilgili olarak, Öğrencilerin Bilişsel Alan'ın ilk iki basamağıda yer alan ”Bilgi“ ve ”Kavrama“ basamaklarına ait, hedef ve hedef davranışlara ulaşma düzeyleri karşılaştınlmıştır. Daha sonra Bilişsel Alanın ilk iki basamağında yer alan hedeflere ulaşma düzeyleri açısından karşılaştırılması yapıldığında; öğrencilerin yalnızca ”Bilgi“ basamağındaki hedeflere ulaştıkları ”Kavrama" basamağında bulunan hedeflere ulaşamadıkları sonucu ortaya çıkmıştır. 100
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been conducted to determine the student achievement with regard to the objectives taking place at the first two steps, namely“knowledge”and“comprehension”of Cognitive Domain of the foreign language course program (English) provided at 1st grade of the 2nd stage primary education schools. The sampling group of the research was constituted by 1st grade students in Yücetepe Primary Education School, İltekin Primary Education School, Tarhuncu Ahmet Paşa Primary Education School, Ulubatli Hasan Primary Education School and Evliya Çelebi Primary Education School located in Çankaya, Keçiören and Altındağ sub-provinces of Ankara. The research has included the objectives and behavioral objectives as to the“knowledge”and“comprehension”of Cognitive Domain taking place in the foreign language curriculum of the 1st grade of the 2nd stage primary education schools. Two objectives and two behaviroal objectives for each objective were determined at the“knowledge”of the Cognitive Domain. At the“comprehension”, two behaviroal objectives were determined; two behaviroal objectives took place for the first objective whereas six behavioral objectives for the second objective. Data of the research were collected through an achievement test developed by the researcher. The achievement test was administered to a total of 290 students in 5 primary education schools. As the result of the research: With reference to the first sub-objective; In order to determine students' level of achieving the objectives at the“knowledge”, according to the percentage of the data of objective achieving level, the To! T4S. YMK06MTW «JMlevel for students' achieving“knowledge”has been found out as 54.41 %, that is“intermediate”. In order to determine students' level of achieving the objectives at the“comprehension”, according to the percentage of the data of objective achieving level, the level for students' achieving“comprehension”, has been found out as 34.59 %, that is“weak”. With reference to the second sub-objective; Students' level of achieving those objectives and behavioral objectives at the“knowledge”and“comprehension”of the Cognitive Domain has been compared. Thereupon, following the comparison as to the objective achieving level at the first of the Cognitive Domain, it has been determined that the students can only reach the objectives at the“knowledge”stage but cannot reach at the“comprehension”. 102