Relationship between currency crises and exchange rate regime choices- a nonparametric approach
Döviz kuru krizleri ile döviz kuru rejimleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 264399
  2. Yazar: CHYNARA TOLUBAEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ATIL AŞICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu deneysel çalışmada, Sınıflandırma ve Regresyon Ağaçları (Classification and Regression trees) adlı analiz yöntemini kullanarak ülkelerin izledikleri döviz kuru rejimleri ile krize götüren sebepler arasındaki ilişkiyi araştırıyoruz. Teorik kriz çalışmalarında döviz kuru önemli bir rol oynarken deneysel literatürde bu göz ardı edilmiş, örneklem seçimlerinde kur rejimine dikkat edilmemiştir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı birbirine doğal olarak bağlı olan ancak var olan çalışmalar tarafından işlenmemiş olan bu bağıntıyı -döviz kuru seçiminin kur krizleri ile olan ilişkisini- kurmaktır. Her rejime ait gözlemleri üç ayrı örneklemlere ayırarak krize uğrama yollarını araştırmak ve istatistiksel ve iktisadi anlamda daha güvenilir sonuçlara ulaştırabilir. Bu da çalışmanın literatüre yaptığı bir katkı olarak değerlendirilebilir
Özet (Çeviri)
In this study, by using Classification and Regressin trees analysis we are going to study possible relationship between regime choices and currency crises. We are investigating whether the path leading to currency crises differs under different regimes. The theoretical literature has been emphasizing the importance of regime choices, whereas it has been undervalued in empirical studies. One of our findings is that the paths leading countries to currency crises under fix, intermediate and floating regimes differ. In order to get more reliable and significant results observations under each regimes should be analyzed separately. And this can be considered as the contribution of this study to the literature.