Sahne performanslarında ışığın rolü ve önemi
The role and importance of light in stage performances
  1. Tez No: 264408
  2. Yazar: OLCAY MUSLU GARDNER
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, sahne sanatlarında önemli bir yeri olan ışığın rolü, ışık tasarım süreci ve işleyişi anlatılmakta, ayrıca ülkemizin önde gelen dans gruplarının sahne ışık uygulamaları incelenmektedir. Sahne ışıklandırması konusu anlatılarak, ışığın tarih içindeki gelişimine ve günümüz teknolojisi ile kullanılan ışığın sahne sanatları üzerindeki etkisine dikkat çekilmiştir. Işığın günlük hayatımızdaki fonksiyonları, kontrol edilebilir özellikleri, sahne ışık elemanları ve ışık teknik ekibinin görevlerinden bahsedilmektedir. Sahne performanslarında uygulanan ışık tasarım teknikleri incelenerek, ışık tasarımları ile ilgili çalışma sistemleri ele alınmaktadır. Sonuç olarak; sahne ışık tasarımında tespit edilen sorunlara değinilmekte, mevcut durum tespiti yapılmakta ve çok değerli ışık tasarımcılarının görüşleri değerlendirilerek çözüm önerileri verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explains the important role of lighting, lighting design process, lighting applications for the performing arts, and examines the lighting applications of this country?s premier dance groups. It evaluates lighting devolepments, and focuses on the effect of modern lighting on the performing arts. It explains light?s functions in daily life, lighting control methods, lighting equipment and the roles of lighting team members. It examines stage lighting design for large productions and the lighting design process in Turkey. In conclusion it discusses the problems of lighting design, examines the current situation and evaluates the recommendations of professional lighting designers