Dijitalleşmenin stand-up komedi performanslarında yarattığı dönüşüm: Stand-up komedyenler ile yapılan niteliksel çalışma ve izleyici deneyimleri
Conversion of stand-up comedy performances with the development of digitalisation: Interviews with the comedians and audience surveying
  1. Tez No: 766378
  2. Yazar: HAMDİ APALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bilgi teknolojilerinin ulaştığı sınırlar ile birlikte gerçekleşen teknolojik gelişmeler, sahne sanatlarında üretilen tüm performansların daha geniş çevrelere ulaşmasını sağlamıştır. Her stand-up komedi sahne performansında yeniden üretilen içerikler, dijitalleşmeyle birlikte yeni medya olarak adlandırılan sosyal medyaya entegre olmaya başlamıştır. Yeni medya sahnesi, zaman içerisinde yakınsak araçlarla içeriklere erişimin kolaylaşmasıyla birlikte, yeni bir yeniden üretim alanına dönüşerek içeriğe doğrudan etki edebilmektedir. Bu bağlamda stand-up komedi performanslarında; materyalin toplanması, persona yaratımı, setlerin yazımı, sahnelenmesi ve sanatçının markalaşması gibi değişkenler, dijitalleşme sonucu yeni medya bağımsız değişkeninin de denkleme eklenmesiyle beraber, yeni bir anlatım biçiminin oluşmasını ve içeriğin izleyiciye ulaştırılmasında yeni araçların meydana gelmesini sağlamıştır. Çalışmanın amacı; dijital dönemde yeni medya araçlarının stand-up komedi performanslarında yarattığı dönüşümü, sahnenin dijital platformlarda yayınlanmasından sonra setin tekrar kurgulanmasını ve ritmi nasıl dönüştürdüğünü daha önce gerçekleştirilmiş çalışmalar üzerinden araştırarak, izleyiciler ve sanatçılar tarafından sunulan bakış açıları üzerinden alan çalışması gerçekleştirerek neticelendirmektir. Bununla beraber dijitalleşme ile medya araçlarının dönüşümünü tartışarak teknolojik gelişmenin biçimsel olana getirdiği sınırlılıkları incelemek ve bu noktada stand-up komedi performanslarının yerini belirlemektir. Karma yöntem araştırması kapsamında hem nitel hem nicel verilerle çalışma tamamlanmıştır. Stand-up komedyenler ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek, dijital dönemin performanslarında nasıl bir dönüşüm yarattığı incelenmiştir. Bunun sonucunda oluşan örnekler üzerinden, yeni medya iletişim biçimleri ve stand-up komedi performansları arasındaki bağlantıyla ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Yine çalışma kapsamında; izleyici perspektifini ortaya koyabilmek adına, seyirciler ile gerçekleştirilen anket çalışmasıyla, sahnede izlenen ve dijital olarak tüketilen stand-up komedi perfomansları hakkındaki görüşleri içeren veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
All performances created in the performing arts may now reach bigger audiences thanks to technological advancements and the boundaries of information technology. Every stand-up comedy stage show reproduces material, and due to the advent of digitalization, stand-up comedy stage shows have started to merge onto social media platforms, referred to as new media. With the ease of access to the materials provided by convergent tools, the new media scene has the potential to directly affect the content over time. In the context of stand-up comedy performances, the gathering of material, the progression of a persona, the writing of the sets, the staging, and the branding of the artist, along with the addition of the new media-independent variable as a result of digitalization, led to the formation of a new mode of expression and the emergence of new tools for disseminating the content to the audience. The study's objective is to compile the changes brought about by new media tools in stand-up comedy performances in the digital era, the re-editing of the set after its broadcast on digital platforms, and how it affects the rhythm, from the viewpoints of the audience and the performers. Furthermore, by discussing how media tools are changing as a result of digitalization, it will be possible to assess how far technology has gone as well as its stance in relation to stand-up comedy performances. The study employed a mixed-method research approach as both qualitative and quantitative data analysis techniques were used to complete the study. How the digital era changed stand-up comedians' performances were investigated through in-depth interviews. Through the instances that have resulted from this, conclusions on the relationship between new media communication forms and stand-up comedy performances have been formed. Moreover, under the parameters of the study: Information on stand-up comedy acts performed live on stage and broadcast digitally was gathered through an audience survey in order to show the audience's perspective.