Haberin anlatı yapısı: Modern haber metinlerinde bilginin örgütlenişi ve işlevi
Narrative structure of the news: The organization and the function of information in modern news texts
- Tez No: 264436
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Linguistics, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Tez, modern haber anlatısının tarihsel evrimini, çağdaş uygulamasını ve gelecekte alabileceği biçimlerin bir değerlendirmesini sunmak amacındadır. Modern haber anlatısının ve bu anlatıyı premodern dönemden ayıran özelliklerin değerlendirilmesi, söz konusu endüstriyel metnin bilgiyi örgütlemesi ve işlevi hakkında derinlemesine bir bakış sunacaktır. Anlatıbilimsel kavramların ve çözümleme yönteminin, özellikle belli bir nesnellik kavramı ile özdeşleşen olgusal haber anlatıların üzerinde uygulanması yoluyla, söz konusu özdeşliğin metin içinde nasıl kurulabildiğinin gösterilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to present an evaluation of historical evolution, contemporary implementation and future forms of modern news narrative. The evaluation of modern news narrative and the characteristics which differentiate this narrative from premodern period will present a deep view of the organization of information by the industrial text in question and of its function. By applying narratological concepts and its analytical methodology on factual news narratives, especially those which identify themselves with a specific objectivity concept, it is aimed to show how this identity in question can be established wihin texts.