Türkiye'de kadına yönelik aile içi şiddetin hukuk sosyolojisi açısından analizi
The analysis of domestic violence against women in turkey in terms of sociology of law
- Tez No: 264437
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kadına yönelik aile içi siddetin yaygınlığı ve türleri değismekle birlikte dünyanın heryerinde ve her toplumda görülen ve görülmeye devam eden yani kısaca dünyakadınlarının yasadığı ortak bir sorundur.Tezin giris bölümünde aile kavramı, tanımı, tipleri, önemi ile islevlerindeki değisim,hukuk ve sosyoloji ile iliskisi ve Türk Hukukundaki yeri, uluslararası belgelerdeki ailetanımı anlatılmıs son olarak da devlet tarafından korunması gereği incelenmistir.İkinci bölümde , toplumumuzun temel birimi olan aileye yönelen en büyük tehdit olansiddet kavramına yer verilmistir. %iddetin kaynağı, asamaları, yöntemleri, ortayaçıkma biçimleri ile algılanma biçimleri ayrı ayrı incelenmistir. Daha sonra aile içisiddet özel olarak ele alınmıs ve siddetin kadın, çocuk ve toplum açısındanincelenmesinden sonra hukuksal açıdan değerlendirilmesine geçilmistir.Üçüncü bölümde ise, aile içi siddetin insan hakları ve hukuk sosyolojisi açısındanaçılımı ve aile içi siddete karsı korunma yolları incelenerek sonuçları ele alınmıstır.Bu çalısmam ile, kadına yönelik siddet ana baslığı çerçevesinde, aile içi siddetinözel olarak arastırılması ile, hem insan hakları bağlamında hem de bu bağlamınhukuksal değerlendirilmesinde önemli açılımlar sağlayacağı düsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
The domestic violence against women, which is experienced by the women allaround the world, is a common issue seen and continues to be seen in every societyeven if the prevalence and the types of it change.In the introduction of the thesis, the concept of family, the definition, the types andimportance of it, the changes of its functions, its relationship with law and sociologyand its position in Turkish law, the definition of family in international documentshave been explained and finally the necessity of its protection by the governmenthas been examined.In the second section, the violence context, which is the biggest threat towardsfamily as the basic unit of our society, has been analyzed. The source, the stages,the methods of violence, the reasons of its apperance and the types of its perceptionhas been examined separately. Then, domestic violence has been consideredspecifically and after the examination of violence in terms of woman, child andsociety, it has been evaluated in terms of law.In the third section, the declination of domestic violence in terms of human rightsand sociology of law and the ways of protection against domestic violence havebeen examined and its results have been evaluated.