Hafi'nin mevlidi (el-Kevkebü'd- Dürriyye Fi Mevlidi Hayr'l- Beriyye)
The mawlid of Hafi (el-Kevkebü'd- Dürriyye Fi Mevlidi Hayr'l- Beriyye)
  1. Tez No: 264445
  2. Yazar: SEDA YEŞİLDAL SAMSAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, daha önce hakkında net ve doğru geniş bilgilere rastlanmayan bir Mevlid metninin transkripsiyonu yapılmıştır. Türk edebiyatında Mevlid türünün ilk ve en güzel örneği olarak kabul görüp kültür tarihimizin bütün devirlerinde benimsenmiş olan Vesiletü'n-Necat'tan sonra yazıldığı bilinen 1030 beyitlik el-Kevkebü'd- Dürriyye Fi Mevlidi Hayrü'l- Beriyye adlı bu eser, bir taraftan Eski Anadolu Türkçesinin bazı dil ve üslûp özelliklerini barındırırken diğer taraftan bize klâsik şiirimizin zengin kelime ve imaj dünyasını müjdeler. Çalışmanın ilk bölümü; mevlid türü, türün edebiyatımızdaki gelişim seyri, Hafî hakkında bilinenler, eserin özeti ve şekil ve muhteva yönünden tahliline ayrılmış, ikinci bölümde tam metnin transkripsiyonu yapılmış, üçüncü bölümde ise bu Mevlid metnin Süleyman Çelebi Mevlid'iyle benzeşen ve farklılaşan yönleri ortaya çıkarılmıştır. Sonuç kısmında ise bu çalışmanın ortaya koydukları unsurların genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve Kaynakça'da yararlanılan kaynakların listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study on a Mevlid work about which there hasn?t been a clear, profound and vast information before and give a text of transcription of it. This work named el-Kevkebü?d- Dürriyye Fi Mevlidi Hayrü?l- Beriyye including 1030 couplets is known as written after Vesiletü?n-Necât which has been accepted as the first and the greatest example for the genre of Mevlid in the Turkish literature and so has been embraced in the all periods of our history of culture. The work mentioned here not only has some linguistic and stylistic features of Old Anatolian Turkish but also reflects the realm of the Ottoman Poetry involving rich vocabulary and imagination. In the first part of the study, we?ll mention the genre of mevlid and its development in our literature, what is known about Hafî -the author of the work- the summary of the work and also analysis of it by the aspects of its form, style and contents. In the second part of it, there will be the transcription version of the work as total, and when it comes to the third part, this work mentioned here will be compared to the Mevlid of Süleyman Çelebi by discussing their similarities and differences. At the conclusion part, a general evaluation of the elements presented by this study will be done and a list of the references used here will be stated in the Bibliography.