İstanbul arkeoloji müzelerinde saklanmakta olan Kalkolitik Çağ'a ait bir grup mühür
A grup of seals from Chalcolithic Period preserved in the İstanbul archaeological museums
  1. Tez No: 264444
  2. Yazar: GÜLCAY YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN UMURTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yüksek Lisans tezinin konusunu; İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Eski Şark Eserleri Müzesi koleksiyonlarına satın alma, zor alım (müsadere) ve bağış yolu ile kazandırılan bir grup taş damga mühür oluşturmaktadır. Bu çalışma ile söz konusu eserlerin çıkış yerlerinin yaklaşık olarak belirlenmesi ve tarihlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmaya, Önasya Mühürcülük Sanatı'nın incelenmesi ile başlanmış, bu kapsamda, mühürün tanımı, işlenmesi, kullanımı ve tarihsel gelişimi konularına değinilmiştir. Tez kapsamında incelenen mühürlerin tarihlendiği Kalkolitik Çağ, Mezopotamya terminolojisi ile Halaf, Obeyd, Uruk dönemleri olarak adlandırılan zaman dilimi ve bu dönemlerin mühürcülük sanatı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.Üzerlerinde herhangi bir çalışma yapılmamış ve daha önce yayınlanmamış olan bu mühürlerin, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Mezopotamya'da yapılan bilimsel kazılarda ortaya çıkarılmış benzerlerinin saptanarak, tarihlendirilmesine ve bu merkezlerden yola çıkarak coğrafi dağılımının tespitine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is a group of stone stamp seals, which was obtained by acquisitions, confiscations and contributions, from Istanbul Archaeology Museums and Ancient Orient Museum. The aim of this thesis is to try to indicate the approximate find spots of the subject seals and to date them.The thesis starts with the examination of Near Eastern Seal art. In this context, description of the seal, it?s processing, use, and historical development are discussed. This text also gives general information about the periods, like Chalcolithic era, Halaf, Obeyd and Uruk periods which are named based on the Mesopotamian terminology and the mentioned periods? seal art.The subject seals, which were not published or worked on before, were tried to be dated by comparing to the seals found in excavations in East Anatolia and Southeast Anatolia as well as Mesopotamia. Along with the dating issue, the geographic distribution of the seals were tried to be defined in this thesis.