Bankacılık sektöründe kurum kimliğinin oluşumunda yeni iletişim teknolojilerinin kullanımı: Türkiye İş Bankası örneği
The use of new communication technologies in the process of corporate identiyi in banking sector: Türkiye İş Bank case
- Tez No: 264450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN N. BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Halkla İlişkiler, Banking, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bankacılık sektörü, yeni iletişim teknolojilerini en yoğun kullanan sektördür. Teknolojinin hızla gelişimi, müşteri isteklerindeki çeşitlilik, rekabetin artması ve azalan kar marjları bankaları doğrudan bireylere dönük uygulamalar geliştirmeye itmiştir. Bankalar yeni iletişim alanlarındaki teknolojik gelişmeleri biran önce kendi kurumlarında da kullanmaya başlayarak, rekabet avantajını elde etmek istemektedirler.Dört bölümden oluşan bu çalışmada, Türkiye'de ileri ticaretin ilk örneklerini veren bankaların en yeni iletişim teknolojilerini kullanmalarının ve benimsemelerinin altındaki temel nedenler araştırılmıştır.Çalışmada yeni iletişim teknolojilerinin kullanılması ve benimsenmesini hangi faktörlerin etkilediği sorusuna cevap aranırken, veri toplama aşamasında yüz yüze görüşme yöntemi kullanılmış ve İş Bankası İletişim Birimi yetkilisiyle görüşme yapılmıştır. Böylece konunun uzman kişi tarafından da değerlendirilmesine olanak tanınmıştır.Çalışma sonucunda yeni iletişim teknolojilerinin kullanılması ve yaygınlaşmasını etkileyen en önemli faktörlerin kullanım kolaylığı, uygunluk ve etkinlik olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking sector is the sector that uses communications technologies most intensively. Rapid advancement of technology, diversity in customer demands, growing competition and falling profit margins have pushed banks to improve implementations directly targeting individuals. Banks wish to grab competitive advantage by beginning to use technological advances in communications as early as possible within their organizations.Made up of four sections, this study has researched the main reasons why banks which pioneered in the use of advanced trade have been using and adopting the latest communications technologies.While this study aims to find answers as to the factors involved in the use and adoption of new communications technologies, interview technique was used in the data collection stage and The Communications Unit authority of İş Bankası was interviewed. Hence, experts were allowed the chance to evaluate the subject.This study has concluded that the most significant factors in the common use of latest communications technologies in banking are ease of use, convenience and efficiency.