Antropojenik süreçlerin kontrolünde Ayamama Deresi'nde meydana gelen sel ve taşkınların coğrafi özellikleri
The geographical features of floods and overflows in the control of antropogenic processes in Ayamama Stream
- Tez No: 264451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İklim, doğallığı bozulmamış ve antropojen etkiye maruz kalmamış ortamlarda da, bir şehrin ortasında da her zaman insan yaşamının bir parçası durumundadır. İnsan ise yaşadığı her ortamda varlığını sürdürmek ve yaşam şartlarını yükseltmek için doğal ortamı bozmuş, kendi menfaatlerine göre şekillendirmiştir. İnsanın uyguladığı bu şekillendirmeler sırasında ekstrem doğa koşullarının doğru saptanmaması ve doğal ortamın doğru şekilde analiz edilmemesi ise zaman zaman felaket derecesine varabilecek afetlerin gerçekleşmesine sebep olmaktadır.Son yıllarda iklim koşullarında değişmeler ile birlikte sıklık ve şiddetlerinde artış gösteren sel baskınları ve taşkınlardan en çok etkilenen bölgelerden biri de Ayamama Deresi Havzası'dır. Derenin bulunduğu coğrafyanın jeolojik, jeomorfolojik, klimatolojik, hidrografik yapısı, bitki örtüsü ve toprak özellikleri, ayrıca Ayamama Deresi ve Havzasının nüfus ve yerleşme özellikleri, sosyo-ekonomik faaliyetleri ve arazi kullanım özelliklerinin hepsi birlikte, bu türden afetlerin ortaya çıkmasında başrolü oynamaktır. Arazi potansiyeline uygun olmayan arazi kullanım türleri (çarpık yapılaşma, gecekondulaşma) tercih edilmesi; sel ve taşkınların insan kaynaklı en önemli sebebi olma özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The climate always is a part of human life. Even if the environments where were not influenced by antropogen effects and unspoilt naturalness or in the middle of a city. But people had given shapes to natural environment for their own benefits. Also they destroy the habitat to survive and rise their being conditions. In these kind of shaping which are applying from people, If they do not determine the extreme nature conditions right and do not analyse the natural environment, it sometimes could be a terrific disaster.Ayamama Stream Basin is one of the most effected area from the floods and overflowing by the changing of climate conditions of late years. In the geography of the Ayamama Stream?s geological, geomorphological, climatological, hydrographical structure, vegetation and soil characteristics, also population and settlement locations, socio-economic activities of people and land using types all are leading roles for the disasters. Land use types which is not correct for the land potential (irregular urbanization, squattering); is the most important reason of the floods and owerflovings which is originating from people.