Locke, Berkeley ve Hume açısından töz sorunu
The problem of substance from the perspective of Locke, Berkeley, and Hume
- Tez No: 740745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİLGEHAN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde töz sorununun ampirist filozoflar tarafından nasıl ele alındığı üzerinde durulacaktır. Varlık ve bilgi felsefesini tek bir potada eriten ve felsefenin en eski sorunlarından bir tanesi olan töz sorunu on sekizinci yüzyıl düşünürleri olan Locke, Berkeley ve Hume'un görüşleri çerçevesinde incelenmeye çalışılacaktır. Bu konunun belirlenmesinde töz sorununun felsefenin başlangıcından günümüze kadar devam eden bir sorun olması etkili olmuştur. Tezin ilk bölümünde töz kavramının tarihsel kökenine ve farklı anlamlarına yer verilmektedir. Ardından töz probleminin tarihsel arka planı Milet'li filozofların görüşleri ile aktarılacaktır. Bu bağlamda Aristoteles'in konuya ilişkin argümanlarına yer verdikten sonra Locke'un epistemolojisi ve temel tezleri ortaya konulacaktır. Tezin ilerleyen bölümlerinde ise Berkeley'in cisimsel töz kavramı hakkındaki görüşleri incelenecek ve son olarak Hume'un töze ilişkin görüşlerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it will be focused on how the problem of substance was handled by empiricist philosophers. The problem of substance, which melts the philosophy of existence and knowledge in a single pot and is one of the oldest problems of philosophy, will be examined within the framework of the views of the eighteenth century thinkers Locke, Berkeley and Hume. The fact that the problem of substance has been an ongoing problem since the beginning of philosophy has been effective in determining this subject. In the first part of the thesis, the historical origin and different meanings of the concept of substance are given. Then, the historical background of the problem of substance will be conveyed with the views of the philosophers of Miletus. In this context, after including Aristotle's arguments on the subject, Locke's epistemology and basic theses will be put forward. In the following parts of the thesis, Berkeley's views on the concept of corporeal substance will be examined and finally Hume's views on substance will be given.