XVI. yüzyıl Alman seyahatnamelerine göre Akdeniz
Mediterranean in the XVIth century as reflected in the contemporary German travel accounts
- Tez No: 264474
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
16. Yüzyıl, Akdeniz Dünyası'nda birçok önemli gelişmenin cereyan ettiği, daha sonraki zamanlarda bütün dünyayı etkileyecek olan siyasi, ticari ve kültürel olayların birbirini takip ettiği bir yüzyıldır. Bir taraftan Amerika kıtasının keşfinin sonuçları yavaş yavaş Akdeniz'i etkilemeye başlamış, diğer taraftan Osmanlılar, Mısır, Rodos, Kıbrıs gibi yerleri fethedip Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'i tamamen kapatarak Akdeniz'de ağırlıklarını hissettirmiştir. Bu dönemi birinci elden tanıkların gözleriyle görmemizi sağlayan seyahatnamelerin Akdeniz hakkında vermiş olduğu bilgiler, bu tezin konusudur. Seyahatname kültürü çok eskilere dayanan ve bol malzeme sunan Alman seyahatnamelerinin 16. Yüzyılda yazılmış olanlarından örnekler bu tezde incelenmiştir. Seyahatnamelerde yer alan Akdeniz anlatımları ele alınarak 16. Yüzyılda Akdeniz'in Alman seyyahların gözünden nasıl göründüğünü sergilemek amaçlanmıştır. Giriş bölümünde seyahatnameler ve kaynaklardan bahsedilmiş, birinci bölümde seyyahların yola çıkmaları ve bu esnada yapılan faaliyetler, ikinci bölümde seyyahların Akdeniz'deki yolculukları ve uğradıkları yerler, üçüncü bölümde ise varış noktaları ve izlenimleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is the Sixteenth Century when the Mediterranean world was the setting of various important developments took place and when various political, commercial and cultural events to shape the whole world in the following eras. While the results of the discovery of the Americas began to effect the Mediterranean lands Ottoman conquest of Egypt, Rhodes, Cyprus as well as some other territories marked the Ottoman coverage of Aegean Sea as well as the Levant and thus the Ottoman power to be felt in the Mediterranean world. The subject of this thesis is to make a survey of the information about Mediterranean given in the travel accounts being texts created by the eye witnesses of the said period. The thesis covers the selected examples of the 16th Century German travel accounts which have diversified information as texts having their root in an old travel culture. By making use of this subject matter the thesis is aimed to draw a general picture of the 16th. Century Mediterranean as reflected from the perspectives of the German travelers.In the introduction information about travel accounts and other sources is given. Chapter I, examines the departure ports and the preparations for travel, Chapter II, examines Mediterranean voyages of the travelers and the ports they reached while Chapter III gives the information about the destination ports.