Performans yönetiminde puan kartı yöntemi ve bir uygulama
Balanced scorecard in performance management and an application
- Tez No: 264473
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Performans Yönetimi günümüzde modern insan kaynakları uygulamalarının temelindeki sistemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Kavramsal olarak çok farklı boyutlarda ele alınabilen ve uygulandığı alanda yapılan tanıma göre konumlaması ve beklenilen sonuçların çok değişebildiği performans yönetimi bu tez çalışmasında kurumun stratejik hedeflerine ulaşabilmesi için tüm birey ve bölümlerin çabalarının ortak hedeflere yönlendirildiği stratejik ve sistematik bir yönetim aracı olarak kabul edilmiştir. Bu kabulden yola çıkarak kurumun stratejik planlama süreci ile performans değerlendirmeyi bütünleştiren, yalnızca elde edilen sonuçların dönem sonunda ölçümlenmesini değil, aynı zamanda, daha planlama döneminde sonuçların beklendiği gibi oluşması için gerekli stratejinin oluşturulmasına, kurumun toplam performasının artırılmasına yönelik bir sistem önerilmesi hedeflenmiştir.Tezin ilk bölümünde öncelikle performans değerlendirme, performans yönetimi kavramları kapsamlı bir literatür taraması ile tarihsel gelişimi içinde incelenmiş, yaygın olarak kullanılmakta olan sistemlerdeki sorunlar ve gelişme alanları tespit edilmiştir. Sonraki aşamada, Puan Kartı Yöntemi bir stratejik planlama aracı olarak incelenmiş, iki sürecin ortak amaçları doğrultusunda bireysel performans yönetimi alanında nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır.Bu çalışmaların ardından puan kartı yaklaşımıyla bir bireysel performans yönetimi modeli önerilmiştir. Söz konusu modelin bir satış şirketinde canlı bir uygulaması gerçekleştirildikten sonra, tezin son kısmında bu uygulamanın oluşturduğu algılama sonuçlarına yer verilmiştir. Tezin sonucunda temelde bir stratejik planlama aracı olarak ortaya atılan Puan Kartı yaklaşımının kurumun stratejileri ile bireyin hedeflerini bütünleştiren etkin bir performans yönetimi modeli oluşturduğu ve geleneksel performans yönetimi sistemi uygulamalarında yaşanan pek çok sorunun ortadan kaldırılmasına olanak verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance Management System has been considered as one of the core applications of modern human resources. Performance Management, which can be conceptually treated in various ways and whose expected consequences vary with regards to the altering definitions of the concept in line with where it has been used, is taken in this thesis as a strategic and systematic management tool that gathers all individual and divisional efforts in attending the strategic goals of an institution. In this respect, the thesis puts onto a system which augments the total performance of an institution as it combines the strategic planning process with performance evaluation whilst suggesting the set up of necessitated strategies that predict the results of the evaluation at the very beginning of the planning period rather than a performance appraisal at the end of the term.In the first step, the performance evaluation and performance management concepts have been studied in their own historical evolvement, based on an intense literature scanning while the problems in the systems and the areas of development have been figured out. In the next step, the Balanced Scorecard Method has been accounted for as a strategic management tool as it has been analyzed how the utilization of this method in the individual performance management can be succeeded in compliance with the mutual goals of the two processes.Following these studies, an individual performance management model with a balanced scorecard approach has been advocated. After a real application of the model in a sales firm, in the final part of the study, the perceived outcomes of the implemented procedures have been examined. In the final analysis, it has been concluded that Balanced Scorecard Method, which has been mainly considered as a strategic planning tool is essential in the design of an effective performance management model as it combines the institutional strategies with those of the individuals? while it helps to mitigate the hindrance caused by the implementation of the traditional performance management methods.