Aile şirketlerinin kurumsallaşmasında devir planlamasının rolü ve bir araştırma
The role of succesion planning in institutionalization of family bussinesses and a research
  1. Tez No: 264501
  2. Yazar: SEÇKİN GÜLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Aile şirketleri ülkemiz ve dünya ekonomisinde çok önemli bir ağırlığa sahiptir. Ancak aile şirketleri, aile şirketi olmaktan kaynaklanan birçok nedenle kurumsallaşma sürecini tamamlayamamakta ve birçoğu kurucu girişimciden sonra yaşamını devam ettirememektedir.Yönetim devir planlaması kurumsallaşma sürecinde en önemli aşamalardan bir tanesidir. Etkili bir devir planlaması ile kurumsallaşmanın önemli bir aşaması geçildiği gibi şirketin gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde devri de sağlanmaktadır. Tezimizde, aile şirketlerini kurumsallaşmasında devir planlamasının önemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Family businesses have very important intensity in our country?s and in world?s economy. But, family businesses can not complete the process of institutionalization and can not survive after founder-entrepreneur due to the reasons being of a family business.Management take over plan is one of the most important levels of institutionalization process. By making an effective take over plan, an important level of institutionalization can be passed and the management of the business can be transferred to the next generation in a faithful manner. In this thesis, the importance of succesion planning in institutionalization of family businesses, is inquired.