Italo Calvino'nun I Nostri Antenati üçlemesinde fantastik özellikler
Fantastic elements in the I Nostri Antenati trilogy by Italo Calvino
  1. Tez No: 264504
  2. Yazar: GÖKÇE AKTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmada 20. yüzyıl İtalyan edebiyatının yetkinliği kadar çok yönlü üretimiyle de öne çıkan ünlü ismi Italo Calvino'nun, fantastik öğeleri ile dikkat çeken üçlemesi I nostri antenati'nin, söz konusu türün özelliklerini ne ölçüde yansıttığına yönelik bir inceleme yapılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda ilk olarak, üzerinde yapılan çalışmalar yüzyıllardır devam ettiği halde şimdiye dek kesin çizgileri çizilemeyen bir tür olan fantastik edebiyat, bu alanda araştırmalar gerçekleştirmiş başlıca kuramcıların yaklaşımları çerçevesinde ortaya konmuştur. Türün etimolojik kökeni, tarihsel gelişimi, temel özellikleri üzerine genel bir değerlendirmenin ardından, söylemsel ve izleksel açıdan fantastik ele alınmıştır. Ardından Italo Calvino'nun edebi gelişimi, dönemin sosyo-kültürel koşulları ekseninde ele alınarak, yazarın fantastik türe geçişi, artsüremli bir bakışla incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak üçlemeyi oluşturan Il visconte dimezzato, Il barone rampante ve Il cavaliere inesistente adlı romanlar, ilk bölümde ortaya konan fantastik kuramlar çerçevesinde ele alınmış ve fantastik edebiyat türü içindeki konumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, an evaluation is conducted on the reflections of fantastic literature in the I nostri antenati trilogy of Italo Calvino, a major author of the 20th century Italian literature, who is renowned with his multifaceted literary productions as well as his talent. In this respect, the fantastic literature, the boundaries of which have failed to be clarified despite the innumerable studies which have been realized for centuries, is described under the light of the approaches by major theoreticians, who have conducted researches in the field. Following a general evaluation on the etymological roots, the historical development and the fundamentals of the genre, the discourse and the themes of fantastic are examined. Afterwards, the literary evolution of Italo Calvino is studied within the frame of the socio-cultural conditions of the era; and the author?s literary paradigm shift toward fantastic literature is tried to be clarified in a diachronic point of view. Finally, the three novels comprising the trilogy, Il visconte dimezzato, Il barone rampante and Il cavaliere inesistente are evaluated under the light of the fantastic theories which were examined in the first chapter, and the possibility of classifying them as examples of fantastic literature is discussed.