Şirket temettü politikasında sinyalizasyon teorisi ve bir İMKB uygulaması
Signalling theory in corporate dividend policy and an ISE application
- Tez No: 264505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ONGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Şirket temettü politikalarını açıklamakta kullanılan Sinyalizasyon Teorisi, şirket yöneticilerinin yatırımcılardan daha fazla bir bilgiye sahip olduklarını ve şirket yöneticilerinin yatırımcılara bu bilgileri temettüleri kullanarak ilettikleri konusunu ele almaktadır. Teori, temettü dağıtım politikalarının kendi içinde yatırımcılara doğru bir mesaj taşıdığını öngörmektedir. Farklı bir ifade ile, şirketlerin cari temettü dağıtım oranlarındaki bir artış (azalış), daha sonraki dönem(ler)de şirketin elde edeceği karlarda da bir artış (azalış) olacağı konusunda yatırımcılara sinyal göndermektedir. Ampirik kanıtlar sinyalizasyon teorisinin Türkiye bacağında da geçerli olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Signalling Theory used in explaining corporate dividend theories postulates, that (a) company managers have more information than investors and that (b) company managers convey investors this excess information through dividends. Theory suggests that dividend distribution policies convey a message within (towards investors). Stated differently, that an increase (decrease) in current dividend distribution rates of companies signals investors that profits company will realize in the following period(s) will rise (decline). We sample the listed firms whose shares are traded in Istanbul Stock Exchange. Empirical evidences document that signalling theory applies to Turkey as well.