İmar mevzuatına aykırılık hallerinde yapı sahibine uygulanacak idari yaptırımlar
Administrative sanctions imposed to owner of building in the event of breach of legislation
  1. Tez No: 264506
  2. Yazar: HASAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAHRAMAN BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Pek çok gelismekte olan ülkede olduğu gibi Türkiye'de de hukuka aykırıyapılasma ciddi bir sorundur. ?dare, bu sorunla basa çıkabilmek için hukuka aykırıyapı insa edenlere, idari yaptırım uygulamak zorunda kalmaktadır. Bu çalısmakapsamında idarenin uyguladığı idari yaptırımların hukuksal boyutları ve buyaptırımlara karsı basvurulabilecek yargısal denetim yollarının ortaya konulmasıamaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda tezin konusu ?imar mevzuatına aykırılıkhallerinde yapı sahibine uygulanacak idari yaptırımlar? olarak belirlenmistir. Ayrıcaçalısmada, uygulamada konunun ne sekilde anlasıldığının vurgulanması amacıylayargı kararlarına da yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
As in most of the developing countries, non-conforming building is a seriousproblem in Turkey. In order to cope with this problem, administration has to imposeadministrative sanctions. In the scope of this study, the aim is to set forth of legaldimension of sanctions and judicial remedies thereagainst. On account of this aim,the subject of thesis designed as ?administrative sanctions imposed to owner ofbuilding in the event of breach of zoning legislation.?Furthermore, judicial decisionsare cited in the study to highlight the understandings of subject in practise