Katılım bankacılığının gelişimi ve Türk bankacılık sistemi içerisindeki etkinliğinin araştırılması
The development of participation banking and the research study of its effectiveness within the Turkish banking system
- Tez No: 264507
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İstatistik, İşletme, Banking, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki katılım bankacılığının genel durumu ve katılım bankacılığındaki büyümenin bankacılık sistemine göre etkinlik yönünden durumu araştırılmıştır. Katılım bankaları, özellikle mevduat bankalarının faaliyet alanı içerisinde yer aldıklarından dolayı, ilk önce mevduat bankalarına genel olarak değinilmiş olup, sektör içindeki durumlarının analizi yapılmıştır. Ardından faizsiz bankacılığın gelişimi, işleyişi ve dünyadaki durumuna değinilerek, Türkiye'de faizsiz bankacılığı ifade eden katılım bankacılığı ele alınmıştır. Katılım bankacılığının sektör içerisindeki genel durumu ve gelişiminden sonra, 2003?2008 dönem aralığı itibariyle Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi ile göreli olarak etkinliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper the general situation of Participation Banks (Islamic Banks) and the growth of participation banking (Islamic Banking) in matters of efficiency in the banking system are discussed. As Participation Banks are within the field of activity of Deposit Banks, first Deposit Banks have been analyzed on a general basis and then the situation of Participation Banks in the sector have been discussed. Afterwards the analysis of the development, operational functions and the global situation of interest-free banking, the interest-free banking sector known as Participation Banking in Turkey has been discussed. After the review of the general situation and development of Participation Banking in the sector, the 2003 ? 2008 terms have been analyzed relatively with the Data Envelopment Analysis methodology.