Eğitsel bir bakış açısıyla Anadolu ve Özbek Türk masallarında ortak ve farklı motifler
Different and common motifs in Anatolian Turks and the Uzbek tales from educational stand point
  1. Tez No: 264510
  2. Yazar: MEKHRİBON SAFAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KOCASAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada Özbekistan ve Anadolu sahası Türk masallarının ortak ve farklı motiflerini araştırmak amacıyla, her iki sahadan üçer masal seçilerek bu masalların farklı ve ortak motifleri araştırılmıştır.Ayrıca bu çalışmada, Özbekistan ve Anadolu sahası Türk masallarının çocuk eğitimine olan katkısı ve önemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to research common and different motives among folk tales of Uzbekistan and Anatolia regions, for this purpose three folk tales selected from each region.Especially this work studies contribution and importance of Uzbek and Anatolian folk tales in education and development of children.