A comparative corpus-based and pedagogical study of academic writing: Metadiscourse in research articles written by native speaking English researchers
Akademik yazma üzerine derlem tabanlı ve eğitsel bir karşılaştırma çalışması: Ana dili İngilizce olan araştırmacılar tarafından yazılmış makalelerde üstsöylem
  1. Tez No: 712763
  2. Yazar: ERDEM AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGARET HEARNDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of York
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, nispeten yeni olan üstsöylem kavramını, hem deneyimli anadili İngilizce olan araştırmacılar (NSER'ler) tarafından seçilen yedi disiplinde (90 araştırma makalesinden oluşan bir derlem) yazılan metinleri analiz ederek, hem de yeni başlayan araştırmacıların Üstsöylem stratejileri hakkındaki farkındalığı bulmaya çalışarak araştırmaktadır. Anket, yeni araştırmacıların, söylem topluluklarının çoğunlukla kullandığı üstsöylem stratejileri konusundaki farkındalıkları hakkında bilgi almak için geliştirilmiştir. Katılımcıların çalışma alanlarına göre, bu çalışmaya yedi disiplin dahil edilmiştir. Ana dili İngilizce olan araştırmacılar tarafından yazılan araştırma makaleleri bazı kriterlere (örneğin, zaman) göre seçildikten sonra, nicel ve nitel bir bakış açısıyla, elektronik ve manuel analizler uygulanmıştır. Etkileşimli ve etkileşimsel üstsöylem stratejileri (alt kategorileriyle birlikte) söylem toplulukları karşılaştırılarak derlem ile açıklanmış ve tanımlanmıştır. Ek olarak, derlemdeki stretejilerin sonuçları, yeni araştırmacıların (440 katılımcı) kendi akademik çalışmalarında kullandıklarını iddia ettikleri anket cevaplarıyla da karşılaştırıldı. Bulgular, belirli MD stratejilerini kullanma açısından disiplinler arasında çeşitli farklılıklar ve benzerlikler olduğunu göstermiştir. Bazı disiplinler (örneğin, Tarih, Kriminoloji) etkileşimsel stratejileri daha fazla kullanırken, bazıları (örneğin ELT) makalelerinde bu kategorilerden eşit olarak yararlanmıştır. Bu önemli sonuçlar, yeni araştırmacıların kendi çalışmalarında kullandıklarını iddia ettikleri stratejilerle karşılaştırıldığında, yeni araştırmacıların üstsöylem stratejileri hakkında bazı eğitimlere ihtiyaç duyduğunu göstermiştir, nitekim katılımcıların çoğu kavramın farkında bile değildi. Bu nedenle, son bölümde dil öğretiminde yazma dersleri için bir dizi öğretim uygulaması önerilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, yazılı akademik söylemde Üstsöylem ve seçilen disiplinler arasında Üstsöylem ile ilgili temel konuların altını çizmektedir. Bununla birlikte, daha büyük verilerin ve diğer disiplinlerin daha fazla araştırılması, daha güçlü genellemelerin yapılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigated a relatively new concept, Metadiscourse, in Discourse Analysis not only by analysing texts written by experienced native speakers of English researchers (NSERs) in seven selected disciplines (a corpus of 90 research articles) but also by attempting to find out the awareness of beginner researchers (BRs) for Metadiscourse strategies. The questionnaire was developed to elicit information from BRs in order to discuss their consciousness of the Metadiscourse strategies that their discourse communities mostly use. According to the participants' fields of study, seven disciplines were involved in this study. After research articles (RAs) written by NSERs were chosen according to some criteria (i.e. time), electronic and manual investigations were applied in which quantitative and qualitative analysis were conducted. Interactive and Interactional Metadiscourse strategies (along with their subcategories) were explained and identified in the corpus by comparing discourse communities. Additionally, the results of devices in the corpus were also compared with the questionnaire answers that BRs (440 participants) claimed to employ in their own academic work. Findings showed that there were several differences and similarities across disciplines in terms of employing particular MD strategies. Whereas some disciplines (i.e. History, Criminology) employed interactional or interactional resources more, some of them (for instance ELT) made use of those categories equally in their articles. When those significant outcomes were compared with what BRs claimed to employ in their own work, it was discovered that BRs needed some instructions about MD devices, most of the participants were not even aware of the concept. That is why a range of teaching implications for writing classes in language teaching are suggested in last chapter. As a result, this study highlighted the key issues about Metadiscourse in written academic discourse and Metadiscourse across selected disciplines. However, a further investigation of larger data and other disciplines would enable stronger generalisations to be made.