El Cezire Televizyonu ve El Cezire Televizyonu'nda habercilik anlayışı
Al Jazeera Television and The concept of reporting in Al Jazeera
  1. Tez No: 264517
  2. Yazar: MERVE ZEYNEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmanın merkezinde kitle iletişim araçlarının ortaya çıkışından itibaren uluslararası iletişim düzeninde edilgen bir konumda yer alan Ortadoğu'da doğan, yönü batıdan doğuya doğru olan enformasyon akışını tersine çevirme iddiası taşıyan yegâne örneklerden biri durumundaki Katar merkezli El Cezire televizyon kanalı yer almaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde El Cezire öncesi Ortadoğu Medyası'nın genel görünümü ve bu görünümün yapısal olarak yavaş yavaş değişmesiyle birlikte, El Cezire'nin ortaya çıkış sürecini hazırlayan uydu yayıncılığının tarihi ve gelişimi, ikinci bölümde El Cezire'nin doğduğu coğrafya olan Katar'ın stratejik önemi, siyasi ve ekonomik yönleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde El Cezire'nin sadece Arap ülkeleri arasında değil aynı zamanda uluslararası düzeyde de takip edilen bir kanal olmasını sağlayan başlıca dinamikler, dördüncü bölümde ise on üç senesini dolduran El Cezire televizyon kanalının bugün ulaşmış olduğu konum, Ortadoğu Medyası'nı dönüştürmeye yönelik bırakmış olduğu etki ve kanalın geleceği, literatür taraması, görüntülü kaynakların kullanılması yöntemleriyle ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda El Cezire Televizyon Kanalı'nın Arap Dünyası'nda geçmişe oranla daha profesyonel haberciliğin ve bilgiyi merkeze alan yayıncılık anlayışının ortaya çıkışında önemli bir etki bıraktığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of mass media in Middle East, Arab world has a passive role in the flow of information, In the center of this study Qatar-based Al Jazeera Tv Channel which claims to reverse the flow of information, historically from west to east is researched. Mass Media in the Middle East before Al Jazeera and the emergence of satellite televisions which lead to Al Jazeera is discussed in the first chapter of the study. In the second chapter Qatar?s strategic importance, its economy and politics is researched. The dynamics which makes Al Jazeera popular in not just Arab world but also in the West is discussed in the thirth chapter. In the fourth chapter of the study Al Jazeera?s situation at the end of 13 years, channel?s reformist effect on the Arab Media and the future of Al Jazeera is researched .As a result of the study, it is determined that, Al Jazeera Tv Channel has been a serious and influential effect and leads to structural change in the Middle Eastern media.