İştirak nafakası
The child support
  1. Tez No: 264516
  2. Yazar: SERHAT DOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezimizin konusu, iştirak nafakasıdır.İştirak nafakası, boşanma veya ayrılık sonucunda velayet kendisine verilmeyen eşin, müşterek çocuğun bakım ve eğitim giderlerine mali gücüyle orantılı bir şekilde katılmasını sağlayan nafaka türüdür.Nafakalar, bakım ve yardım nafakası şeklinde iki gruba ayrılmaktadırlar ve iştirak nafakası bunlardan bakım nafakası grubuna girmektedir.Bu tez çalışmasında iştirak nafakası kavramı, iştirak nafakasının hukuki mahiyeti ve hükümleri ile özellikle hâkimin iştirak nafakası miktarına yönelik taleple bağlılığı, iştirak nafakasının sona ermesi ve ergin çocuğun eğitimine devam etmesi halinde oluşan durum ile iştirak nafakasına ilişkin usuli hükümler doktrin ve yargı kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to analyze the child support.The child support is a kind of alimony assuring that the spouse who has no parental rights in the result of divorce or seperatıon, has to participate to the maintenance and education expenses of the child in proportion to its financial ability.Alimony is divided into two categories called maintenance alimony and support alimony . The child support is a type of maintanance alimony.In this thesis, the concept of child support is analyzed in the light of the provisions relating to proceeding and the judiciary ruling concerning the child support in respect of the legal nature, and provisions of the child support and especially the binding power of the demand of the amount of the child support for the judge, cessation of the child support and the situation arising in case the adult child continues its education.