Azerbaycan'da üniversite gençliğinin sosyo-kültürel yapısı
Social-cultural structure of youth university in Azerbaijan
- Tez No: 264531
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Azerbaycan Üniversite Gençliğinin sosyo-kültürel yapısının araştırılması ve sunulan sonuçlar yeni bir yüzyılın başında, Azerbaycan'da üniversite gençliği olgu-sunun kendine özgü boyutlarına dikkat çekmektedir. Yeni Azerbaycan sosyal bilim araştırmaları için ciddi bir veri tabanı sunan araştırmanın sonuçları, sosyal bilimciden, üniversite yöneticisine, siyasetçisine kadar geniş bir çevrenin tercihlerini, bakış açısını etkileyebilecek bilgiler içermektedir. Analiz etmeye çalıştığımız, çok boyutlu ve girift sosyal ve kültürel yapının arka-planında, üniversite gençliğinin sosyo - kültürel yapısı ve özellikleri, Bakü Slavyan Üniversitesi-uygulaması çerçevesinde araştırmaya çalışıl-mıştır. Yaptığımız araştırma, Azerbaycan'da yapılan ilk böyle kapsamlı alan araştırması olmasına rağmen, gerek ölçek, gerekse ortaya çıkardığı veriler bakımından dikkate alınması gereken sonuçlar ortaya koymaktadır. Azerbaycan'da üniversite gençliği olgusu ilk defa bir sosyo-kültürel profil tespiti çalışmasının bu ölçülerde konusu olmaktadır. Bu araştırmanın ortaya çıkardığı veriler, şimdiye kadar Türkiye'de yapılan gençlik araştırmalarının ortaya çıkardığı sonuçlarla yer yer benzeşmekte, yer yer de ayrılmaktadır. Araştırmamızın ikinci ve üçüncü bölümlerinde genel sonuçlar ve karşılaştırmalı özel sonuçlar başlıkları altında sunulan ve değerlendirmeye alınan veriler, çok boyutlu değerlendirmelere tabi tutulabilecek sonuçlar olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmada,“Azerbaycan üniversite gençliğinin sosyo-kültürel yapısını toplumsal nedenler direkt etkilemektedir ve bunlar arasında bir ilişki var¬dır”sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation of the socio-cultural structures of Azerbaijan Youth Universi-ty and its results presenting that at the beginning of a new century, the phenomenon of university students in Azerbaijan draws attention to its own size. The results of this study may serve as a major database for further researches of Azerbaijan new social science and contains information that can affect the point of view of research, and contains information, which may be used by social scientists, university adminis-trators and politicians, wide ranges of researchers as well. We tried to analyze multi-dimensional and complex social and cultural structures in the background, socio-cultural structures and properties of the university students were investigated in the framework research of Baku Slavic University. Our surveys are the first and the only extensive field research in Azerbaijan, although the scale required, both in terms of the data obtained reveals that the results should be taken into account. University students in Azerbaijan for the first time were the subject of study in terms of socio-cultural profile in this work. This study reveals that the obtained results have both similarities and differences with the results of studies of young people in Turkey. The second and third parts of our research of the overall results and compared the results under headings specific to obtain and evaluate the data presented, that can be subjected to multi-dimensional evaluation is emerging as a result. It was concluded that social causes directly affects the socio-cultural structure of Azerbaijan's universi-ty students and there is a perfect relationship between them.