Kriz ortamında insan kaynakları yönetimi
Human resources management in crisis environment
  1. Tez No: 264532
  2. Yazar: ESRA ÇETO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çağdaş şirketlerin hastalığı olan ve birçok tetikleyicisi olan krizler zamanında algılanmadıkları ve önlenemedikleri zaman işletmelere ve sonuç olarak topluma büyük zarar verebilirler. Krizin olumsuz etkilerinden kaçmak isteyen işletmeler de kriz dönemlerinde uyguladıkları diğer politikaların yanı sıra insan kaynaklarına yönelik olarak da bir takım politikalar uygulamaktadırlar. Bu tezin amacı kriz ortamlarında hangi insan kaynakları politikalarının uygulandığını gözler önüne sermektir. Bu amaçla, öncelikle konu ile ilgili literatür araştırması yapılmış ve 2008 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan ekonomik krizden en çok etkilenen sektör olan otomotiv sektöründe uygulanan insan kaynakları politikalarına yönelik bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda kriz ortamında insan kaynaklarına yönelik olarak yapılan uygulamaların genel görünümü ve bu politikaların işletmeler açısından genel sonuçları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The crisises which are diseases of the modern enterprises and have various triggers, may result in substantial damages for companies and therefore for society, if they have not been detected and prevented early enough. The companies that want to avoid the negative effects of the crisis carry out some kind of human resources policies in addition to other policies in crisis situations. This thesis aims to reveal the human resources policies which are carried out in crisis environments. To achieve this aim, the literature has been reviewed on the topic and a survey has been carried out on automotive industry which is the mostly effected industry from the economic crisis that emerged at the last quarter of the year 2008. Survey results indicate the general view of the human resources implementations that have been carried out in crisis environment and the general results of these implementations for the companies.