Hürriyet gazetesi özelinde gazetelerin birinci sayfalarında haber dağılımı ve haber dilinin 60 yıllık değişiminin incelenmesi
The investigation of the news language via Hurriyet newspaper during the last 60 years
  1. Tez No: 264537
  2. Yazar: AYDA KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hürriyet Gazetesi özelinde 60 yılda Türk basınında gazetelerin birinci sayfalarında haber dağılımın ve dilinin incelenmesi? başlıklı tezle, 60 yıllık değişim istatistik yoluyla izlenmiştir. Çalışma kapsamında her ayın 1 ve 15'ine ait gazetelerin birinci sayfalarındaki haber dağılımına bakılmış toplam 1429 gazete sayfası incelenmiştir. Haberler önce yıllık ardından beş yıllık tablolarda toplanmış ve manşetler ayrıca ele alınmıştır. Yapılan inceleme sonucunda politik haberlerin gazetenin 60 yılı boyunca ağırlığını kaybetmediği görülmüştür. Ekonomi ve polis-adliye-hukuk haberleri de yıllar içinde etkisini hiç yitirmemiştir. En çarpıcı sonuçlardan biri ise magazin haberlerinin yükselişi olmuştur. Magazin haberleri Hürriyet Gazetesi'nin birinci sayfalarında, 50-55'inci yılında üçüncü, 55-60'ıncı yılında da ikinci en çok tercih edilen haber türü olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A university thesis called ?The investigation of the news language via Hurriyet Newspaper during the last 60 years? has observed the changes and the transition process by the way of statistics. In this study of investigation of the news, the news of the first day and the fifteenth day of the newspaper has been investigated so far and 1429 pages in the newspaper has been examined. News first has been gathered in the 5 years? charts and then stream headlines have been examined especially. After the investigation of the news, it has been observed that politicial news has speacially been examined and it has been decided that politicial news have always been on the capture. Economic, politicial and judiciary news also have always been popular and they have never lost their importance. Tabloid press news have been the second preferred on Hurriyet newspaper became third during the 50-55 years, became second preferred during the 55-60 years.