18. yüzyıl divan şiiri-musiki ilişkisi
The relation between poetry and music in the 18th century
- Tez No: 264536
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada Divan Şiiri ile Osmanlı Klasik Musikisi ilişkisi incelenmiş; inceleme, 18. yüzyıl musikişinas divan şairleri ve o şairlerin divanları üzerinde yapılmıştır.Tez, dört bölüm olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde, 18. yüzyıl divan şiiri ve musikisi hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde, musiki ile ilgilenen divan şairleri ve divanlarında geçen musiki terimleri tespit edilmiş; tespit edilen her terimin farklı manaları ile ilgili örnek beyitler verilmiştir. Üçüncü bölümde, bestekâr şairler tespit edilmiş, musiki ilişkilerine kısaca değinilmiştir. Dördüncü bölümde, şiir ve musikide prozodi, prozodi unsurları belirtilmiş ve iyi bir musiki eserinin özelliklerine değinilmiş; ayrıca bir musiki eserinin tahlili yapılmıştır.Bu çalışmayla şiir ve musikinin birbirleriyle olan ilişkileri ortaya konmuştur. Bu ilişkiler, bestekâr şairler ve onların şiirlerinden örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we wanted to examine the relation between Ottoman poetry and Ottoman classical music. The research is done on the 18th century - musically literate ?divan-poets? and on these poets? divans.The thesis is arranged into four chapters. In the first chapter, an overall assessment of 18th century - ?divan - poets? is carried out. The divan-poets interested in music and the musical terminology included in divans of these poets? are precisely stated in the following chapter. Every determined term is exemplified by several distichs relating to its different meanings. In the third chapter, poets who are also composers are determined and their relation to music is briefly mentioned. In the last chapter, the prosody for poetry and the elements of prosody are indicated and also the characteristics of a good musical composition are dealt with. A particular composition is analyzed as well.In this study, the close connection between poetry and music is revealed. This fact is supported by both the poets who are also composers and by the examples of their poems.