Türk bankacılık sisteminin Avrupa Birliği bankacılık sistemine entegrasyonu ve basel III uzlaşısı
  1. Tez No: 264538
  2. Yazar: SELEN ÖZLEM SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İlk olarak 1988 yılında yürürlüğe girenx uluslararası alanda kabul gören ve değişen finansal koşullara göre güncellenen Uzlaşı'lar, piyasaların etkin, adil bir rekabet ortamına ve şeffaf bir konuma sahip olmasına imkan vermiştir. Türk Bankacılık Sistemi ise yaşanan finansal krizler sonrası gelişerek, daha istikrarlı ve dış şoklara karşı daha dayanıklı hale gelmiştir. Avrupa Birliği'ne tam üyelik görüşmelerinin devam ettiği günümüzde Türk Bankacılık Sistemi'nin uluslararası normlara uygun hale getirilmesi için gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması ve uygulanmasına da ulusal platformda devam edilmektedir.Bu çalışmada, Basel Uzlaşıları'na ve başlıca hem Avrupa Birliği'nde hem de Türk Bankacılık Sistemi'nde gerçekleştirilen yapısal düzenlemelere değinilmiş ve söz konusu düzenlemelerin, tarihsel olarak nasıl gelişim gösterdiği ve sistemleri nasıl etkilediği ele alınmıştır. Hem uluslararası uygulamaların hem de Türk Bankacılık Sistemi'nin bu standartlar karşısındaki konumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the new standards are arguing today, the first Accord issued in 1988. From the first one, all of them accepted by the international finacial systems and kept updated countinuosly when the financial circumstances changing in time. These regulations make finacial markets efficient, transparent and a fair play area. Turkey makes progress since the recent financial crises. These developments make market more solid and sustainable. European Union process is very important target for Turkey. Turkish Banking System should equal to European Banking System norms. In order to eliminate these diversities, banking laws and norms should be improved and implemented immediately.In this work, we examine Turkish Banking System, how to adopt Basel standards and integration process into European Union Banking System. We explained developments in historical orders and effections the financial systems. Also, we examined that both international implementations and Turkish Banking System?s situation against Accords.