Kaos Teorisi'nin felsefi özellikleri
Philosophical properties of Chaos Theory
- Tez No: 264539
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son elli yıl içinde geliştirilen Kaos Teorisi, evrendeki mikro ve makro olay, olgu ve süreçleri anlamamızda çok önemli bir katkıda bulunmuştur. Bu tez çalışmasındaki amacımız, Kaos Teorisinin çizdiği evren tablosu ile geleneksel ontolojinin varsayımlarının örtüşmeyen yönlerine felsefi bir eksen etrafında dikkat çekmek olmuştur. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızda öncelikle Kant öncesi geleneksel ontoloji ele alınmış, sonra da Kant felsefesi ile Kant sonrası ontoloji görüşleri ortaya konulmuştur. Ardından Kaos Teorisi tarihsel ve kavramsal özellikleriyle tanıtılmış, bu bilgilerin ışığında Kaos Teorisinin sunduğu evren tablosu ile geleneksel ontolojinin varsayımları karşılaştırılarak, teorinin felsefi bir yorumu tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having evolved in the last fifty years, Chaos Theory has contributed significantly to our understanding of micro and macro events, facts and processes of the universe. The aim of this thesis is to raise attention to the conflicting aspects between the picture of the universe drawn by Chaos Theory and traditional ontological hypotheses by looking at them from a philosophical point of view. To achieve this mission, this thesis discusses the traditional ontology before Kant, then moves into Kant?s philosophy and to the ontological conceptions after Kant. Later Chaos Theory is explained with its historical and conceptual characteristics and under the light of this information, picture of the universe drawn by Chaos Theory and the traditional ontological hypotheses are compared and philosophical interpretation of this theory is discussed.