Vadeli işlemler piyasasının işleyişi ve gelişimi
Development and operational treatment of Turkish derivaties exchange
- Tez No: 264540
- Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Vadeli işlemlerin tarihi çok uzun yıllara dayanmakla birlikte günümüzdeki anlamda, organize borsalarda 1800'lü yıllarda yapılmaya başlanmış ve hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir. Bu borsalar günümüzde de ekonomik koşullara göre gelişmeye devam etmektedir. Yaptığım çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde finansal piyasalar tanımlanmaya çalışılmış, tarihsel süreç anlatılmıştır. İkinci bölümde ise türev piyasaların tanımı yapılmış, türev piyasalarda işlem gören ürünler anlatılmaya ve birbirlerinden farkları açıklanmaya çalışılmıştır.Üçüncü ve dördüncü bölümde ise vadeli işlem borsasının işleyişi anlatılmıştır. Son bölümde ise Vadeli İşlemler Borsası ile İMKB arasındaki ilişki incelenmiştir.Vadeli işlemler piyasası Türkiye'de yeni tanınmaya başlanmaktadır. Aslında bu piyasa ülkemiz açısından çokta yeni bir kavram değildir. İstanbul Altın Borsası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bünyesinde daha önce Vadeli İşlem Piyasası açılmış ancak açılan piyasalar ülkemizdeki yüksek enflasyon ve aşırı fiyat dalgalanmaları sonucunda oluşan belirsizlik ortamında işlerlik kazanamamıştır. VOB' da işlem hacimlerinin sürekli olarak artış göstermesi borsa açısından olumlu bir gelişmedir. Ancak işlemlerin sadece iki sözleşme türünde yoğunlaşmış olması, Vadeli İşlemler Borsası'nın borsanın daha fazla tanıtılması gerektiğini göstermektedir. Bu piyasalar ekonomik sistem içerisinde bir gerekliliktir. Vadeli işlemler piyasası risk yönetimi ve geleceğe yönelik fiyat tahminleri gibi temel fonksiyonları ile zaman içerisinde, dünya da olduğu gibi, ülkemizde de ekonomik sistemin vazgeçilmez bir unsuru olacaktır.
Özet (Çeviri)
The history of futures based on many years but today?s sense, is well-organized stock exchange in 1800's and has developed quickly. According to economic conditions in this market today continues to improve. I do work consists of three parts. Was the first attempt to define the financial markets, the historical process are discussed. In the second part of the derivatives market has been defined, to describe products that are traded in derivatives markets and have tried to explain the differences from each other. In the third and fourth section describes the functioning of futures exchanges. In the last section, Futures Exchange examined the relationship between the IMKB.Futures market in Turkey is a new beginning to be recognized. In fact, many of these markets for our country is a new concept. Istanbul Gold Exchange Istanbul Stock Exchange and Futures Market opened within the previously opened markets in the country, but high inflation and excessive price fluctuations resulting uncertainty has not become operational. VOB's also constantly increase their trading volume for the stock market is a positive development. But the process is concentrated in only two types of contract, the Futures Exchange, the stock market shows that more needs to be introduced. Economic system is a necessity in these markets. Futures market risk management and price forecasts for the future with such basic functions over time, as in the world, our country will become an indispensable element of the economic system.