Elektronik medya ve yeni bir medya olarak sosyal ağlar
Electronic media and social networking sites as a new media
- Tez No: 264545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Geçtiğimiz yüzyılın sonuna doğru internetin ortaya çıkmasıyla birlikte enformasyon teknolojilerinde yaşanan gelişmeler iletişim biçimlerimizde ve günlük yaşantımızda pek çok değişikliğe neden olmuştur. İnsan ilişkilerinde yüz yüze iletişimin yerini teknolojik araçlarla yapılan iletişim şekilleri almaya başlamıştır. Bu da internet üzerinden kurulan yeni tür ilişkileri beraberinde getirmiştir. Sanal ortamdaki bu yeni iletişim biçimlerinin merkezinde ise sosyal paylaşım ağları bulunmaktadır.Elektronik medyanın içinde yeni bir medya olarak yerini alan sosyal paylaşım ağlarını kullanan bireylerin sayısı büyük bir hızla artmaktadır. Bireyler bu yeni medyada giderek daha fazla vakit geçirmektedir. Sosyal medyanın birkaç yıl gibi kısa bir süre içerisinde hayatımızın içine bu kadar yerleşmesi, bu çalışmanın çıkış noktalarından birini oluşturmaktadır. Sosyal paylaşım ağları içinde de özellikle Facebook kullanımının günlük hayattaki bütün iletişim pratiklerinin yerine geçmesi ve insanların birbirleriyle Facebook üzerinden haberleşmesi son derece önemli bir gelişmedir.Bu yeni medyada herkes kendi içeriğinin yaratıcısı konumundadır. Esas olan ?Her an her yerde paylaşmak?tır. Bu çalışmada sosyal paylaşım ağları yeni bir medya olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda internetin içinde gelişen ve büyüyen sosyal paylaşım ağlarının, elektronik medya içerisinde yeni bir medya olarak nasıl büyüdüğü ve şekillendiği tarihsel gelişimiyle birlikte anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
By the internet came in to the scene at the end of the last century, the diversifications in the information technologies have caused so many changes in our communication ways and daily lives. Rather than face to face communication in human relationships, communication ways by technological devices have started to take role and this trend has brought new types of relationships via internet. Social networking sites are the center of this new type of relationships in the virtual environment.The number of people who are using social networking sites, which take place in the electronic media as a new media, are increasing so rapidly day by day. People are spending much more time in this new media. How fast the social networking sites have become a part of our lives within a few years is the point of origin of this study. Especially how Facebook has substituted all daily communicaiton practices and people?s choice of communicating via Facebook is very fundemental.In this new media everybody is the creator of its own content. The main issue is ?Sharing anytime anywhere?. In this study social networking sites are seen as a new media. Accordingly, how social networking sites developing and being shaped as a new media in the electronic media is studied with the historical progress.